Spis powszechny dyskryminuje obojnaki

Opublikowano: 09.04.2021 | Kategorie: Polityka, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1592

Posłanki Platformy Obywatelskiej zwróciły się do prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z pismem w sprawie formularza Narodowego Spisu Powszechnego, pisząc, że rubryka „płeć” dyskryminuje niektórych obywateli.

Posłanki Monika Rosa i Aleksandra Gajewska uważają, że formularz może dyskryminować osoby niebinarne i transpłciowe, ponieważ osoba dokonująca obowiązkowego spisu ma do wyboru tylko płeć męską i żeńską. Dlatego poprosiły prezesa GUS o natychmiastową korektę formularza. „Prosimy o niezwłoczne poprawienie formularza spisowego tak, aby Obywatele i Obywatelki Rzeczypospolitej Polskiej mogli zadeklarować dane zgodne z prawdą i nie doświadczali dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową” – napisały posłanki w piśmie, którego fragmenty cytuje „Polsat News”.

Polityczki powołały się na zapisy ustawy o spisie narodowym, argumentując, że obywatele są zobowiązani udzielić „dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi”. Ich zdaniem aktualna konstrukcja formularza to uniemożliwia, ponieważ na pytanie o płeć można odpowiedzieć wyłącznie – kobieta lub mężczyzna, co weryfikuje numer PESEL. „(…) dyskryminuje to osoby niebinarne, które nie mogą podać płci zbliżonej do odczuwanej, a także osoby transpłciowe przed prawnym uzgodnieniem płci” – uważają posłanki.

Jednocześnie przypomniały, że Konstytucja RP głosi, że nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. „Niestety obecny formularz spisowy nie realizuje tego zapisu” – podkreśliła Monika Rosa i Aleksandra Gajewska.

Od 1 kwietnia w Polsce trwa wielkie spisywanie Polaków. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów w sprawie spisu powszechnego, dzięki której termin zakończenia spisu zostanie wydłużony do końca września 2021 roku. Pierwotnie spisywanie miało trwać do końca czerwca. Podpisana przez prezydenta nowelizacja nie tylko wydłuża spis do końca września 2021 roku, wprowadza także inne zmiany. Chodzi m.in. o ujednolicenie stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad oraz dostosowanie przepisów dotyczących popularyzacji spisu w mediach publicznych do wydłużonego czasu trwania spisu.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 to największe przedsięwzięcie statystyczne i jedyne badanie na terenie Polski, dostarczające administracji publicznej, organom rządowym, instytucjom naukowym i badawczym kompletne informacje o stanie i strukturze demograficzno-społecznej oraz ekonomicznej. Badanie odbywa się co 10 lat. Spis jest obowiązkowy, a odmowa udziału wiąże się z karą grzywny, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Spisać można się za pośrednictwem Internetu, a jeśli ktoś go nie posiada, to można się spisać telefonicznie podczas rozmowy z rachmistrzem lub bezpośrednio z pomocą rachmistrza. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, po raz pierwszy w historii formą dominującą ma być uzupełnienie formularza w wersji online. Lista pytań jest dostępna w języku polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. W formularzach spisu znajdą się pytania o informacje podstawowe, takie jak wiek, płeć, obywatelstwo czy stan cywilny, a także m.in. o narodowość czy używany na co dzień język.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. KubaD. 09.04.2021 10:12

  Nie wiedziałem, że człowiek rodzi się bez zdefiniowanych biologicznych cech płciowych…

 2. Wolfman 09.04.2021 10:26

  Ja się czuję szarakiem, czy zrobią rubrykę dla mnie?

 3. Admin WM 09.04.2021 11:22

  KubaD.
  Fizycznie – rodzą się mężczyźni, kobiety i obojnaki (hermafrodyci) z narządami płciowymi obu płci.

 4. Dario 09.04.2021 11:39

  Ostatnio widziałem trafny komentarz:
  “zaburzenie psychiczne to nie płeć”
  🙂

 5. BANDZIORkaq 09.04.2021 23:08

  #Admin WM
  Jednakowoż ( ładne słowo) jedna z płci zawsze dominuje, w związku z czym narządy te zostają zachowane, a płeć finalnie zostaje okreslona. Są to jednak przypadki incydentalne.
  Ugrupowania lewicowe szykują kolejny kij w ataku na mrowisko, ktoś jest pominięty , ktoś jest nie wzięty pod uwagę, ktoś ma swoje widzimisię. Dotychczas tych, którzy twierdzili, że są samolotami , klasyfikowano jako niepoczytalnych, dziś ubiegają się o status awioplciowych. I to jest ok. Natomiast stwierdzenie , że nie ma pandemii i maseczki są zbędne, że “szczepionki ” zabiły polskiego Elvisa , to już socjopatia, cenzura i najlepiej łagry na 20 lat. Tu popuszczą, tam docisną ,a świat zmieni się nie do poznania. Ale w końcu robotom płeć nie jest potrzebna.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.