Śluby par jednopłciowych w Austrii od 2019 r.

Opublikowano: 09.12.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 430

Od 2019 r. Austria dołączy do państw europejskich, w których związki małżeńskie mogą zawierać także pary homoseksualne. Sąd Konstytucyjny w Wiedniu orzekł, że utrzymanie dotychczasowych przepisów byłoby dyskryminacją.

Rejestrowane związki partnerskie osób tej samej płci funkcjonują w Austrii od 2010 r., ale małżeństwo rezerwowano dla par mężczyzny i kobiety. W tym tygodniu jednak Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę dwóch kobiet, lesbijek, którym odmówiono zarejestrowania się w celu zawarcia ślubu cywilnego. I uznał, że uzależnianie prawa do małżeństwa od orientacji seksualnej jest dyskryminacją.

Oznacza to, że w końcu 2018 r. zostaną zniesione wszystkie przepisy, które do tej pory uniemożliwiały zawarcie małżeństwa przez osoby tej samej płci. Może tak się stać jeszcze wcześniej, jeśli rząd uzna sprawę za priorytetową i podejmie natychmiast prace w kierunku wdrożenia zmian. Nawet jeśli tak nie postąpi, gdyż Austrią rządzi prawica, to z końcem przyszłego roku prawo uznane za dyskryminujące po prostu straci ważność z automatu, z ustawy regulującej zawieranie małżeństw znikną słowa „związek mężczyzny i kobiety”. Nie zostanie natomiast zniesiona możliwość zawierania związków partnerskich, zarówno przez pary homo-, jak i heteroseksualne.

Stowarzyszenia LGBT z Austrii przyjęły decyzję z radością. “To dla nas szczęśliwy dzień. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że ktoś w końcu zauważył nasze prawa. To wielki krok i wielki dzień dla całej naszej społeczności” – powiedział Christian Hoegl z Homoseksualnej Inicjatywy Wiednia. Świętują również międzynarodowe organizacje walczące z dyskryminacją motywowaną orientacją seksualną.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.