NASA znalazła bakterie odporne na środki antybakteryjne

Opublikowano: 08.06.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 4

W sterylnych pomieszczeniach do montażu kosmicznych aparatów uczeni odkryli bakterie, które nauczyły się przeżywać i rozmnażać w warunkach zbliżonych do tych panujących na Marsie, żywiąc się tylko i wyłącznie środkami antybakteryjnymi.

Aparaty kosmiczne, które mają styczność z powierzchnią innych ciał niebieskich i (lub) dostarczają próbki substancji na Ziemię, są montowane w czystych pomieszczeniach, do których teoretycznie nie powinny mieć dostęp żadne żywe istoty ziemskie poza ludźmi w sterylnej odzieży.

Pomimo takich restrykcji i ciągłej dezynfekcji uczeni znajdują co jakiś czas w tych czystych pomieszczeniach bakterie, archeony i grzyby. Pod koniec marca w pomieszczeniu do przechowywania meteorytów znaleziono kulturę mikroskopijnych grzybów, a w tym tygodniu w czasopiśmie “Astrobiology” ukazał się artykuł profesora biochemii Uniwersytetu Kalifornijskiego Rakesha Mogula i jego kolegów z opisem mikroorganizmów znalezionych w pomieszczeniach, gdzie montowane są międzyplanetarne sondy.

Profesor Mogul znalazł wytłumaczenie faktu wyżywania niektórych z tych mikroorganizmów, a dokładnie bakterii z rodzaju Acinetobacter, której przedstawiciele częściej niż bakterie z innego rodzaju znajdowane są w sterylnych pomieszczeniach NASA. Uczeni zebrali zarodniki bakterii w pomieszczeniach, gdzie montowano sprzęty dla orbitalnego aparatu Mars Odyssey i lądownika marsjańskiego Phoenix, uzyskali kulturę bakterii i ustalili, że czują się one doskonale w obecności detergentów używanych do dezynfekcji pomieszczeń, mało tego, odżywiają się substancjami czyszczącymi, które powinny je zabijać. Kultury Acinetobacter rosły nawet wtedy, gdy jedynym pożywieniem był dla nich spirytus etylowy, a ilość tlenu i poziom promieniowania były zbliżone do warunków panujących na Marsie. Okazało się, że mikroorganizmy mogą także odżywiać się spirytusem izopropylowym i środkiem czyszczącym Kleenol 30.

Mogul i jego koledzy zauważają, że uczeni muszą zwracać większą uwagę na dezynfekcję pomieszczeń służących do montażu aparatów wysyłanych w kosmos i wprowadzić rotację środków czyszczących tak, aby bakterie nie zdążały się do nich przyzwyczajać.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
gajowy
Użytkownik
gajowy

Spirytus etylowy jest odżywką lub środkiem antybakteryjnym w zależności od stężenia. To samo dotyczy innych substancji organicznych. Nie ma w tym żadnej sensacji. W kombuczy, którą “pędzę”, drożdzę produkują alkohol a ten na bieżąco jest przerabiany (czyli jest pożywką) przez Acetobakterie na kwasy organiczne.