Rosja i Chiny chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Opublikowano: 05.04.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1453

Rosja i Chiny szykują się do podboju Księżyca — wspólna baza z atomową elektrownią ma powstać już do 2035 roku.

Wyścig na Księżyc nabiera tempa. Rosja i Chiny, rywalizujące z NASA, planują wspólne przedsięwzięcie, które ma doprowadzić do stworzenia stałej bazy na naturalnym satelicie Ziemi. Kluczowym elementem tej misji ma być budowa elektrowni jądrowej, która zapewni zasilanie całego kompleksu.

Szef Roskosmosu, Jurij Borysow, poinformował, że Rosja i Chiny rozważają wspólne przedsięwzięcie w celu umieszczenia i zainstalowania na powierzchni Księżyca bloku energetycznego w latach 2033-2035. Taka elektrownia jądrowa miałaby dostarczać prąd dla planowanej bazy, która ma powstać na naszym naturalnym satelicie.

Jego zdaniem to bardzo poważne wyzwanie musi być to zrobione w trybie zautomatyzowanym, bez udziału ludzi, a odpowiednia technologia niezbędna do budowy księżycowej elektrowni jądrowej jest już niemal gotowa.

Plany Rosji i Chin wpisują się w szerszy wyścig na Księżyc, w który zaangażowane są również Stany Zjednoczone. NASA pracuje nad własnym, mniejszym reaktorem jądrowym, który ma zasilać jej przyszłą bazę. Chińczycy z kolei informują o pracach nad nowym, znacznie wydajniejszym systemem energetycznym opartym na energii nuklearnej.

Budowa stałej bazy księżycowej to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi ludzkość w nadchodzących latach. Rosja i Chiny, łącząc siły, chcą odegrać w tym procesie wiodącą rolę, wyprzedzając rywali z USA. Kluczem do sukcesu ma być właśnie elektrownia jądrowa, która zapewni stałe i niezawodne zasilanie całego kompleksu.

Choć plany te budzą zrozumiałe obawy, Rosja zapewnia, że nie ma żadnych projektów rozmieszczania broni jądrowej w kosmosie. Deklaracje te mają uspokoić zaniepokojenie Zachodu związane z tymi ambitnymi kosmicznymi przedsięwzięciami Moskwy i Pekinu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. replikant3d 05.04.2024 19:34

  Ale cyrk….Bo już rezydenci na księżycu na to pozwolą. Czyli szopki ciąg dalszy. A ,,ciemnogród,, dalej bedzie łożyć kasę na te ,,mrzonki,, kapitalny interes.

 2. agama 06.04.2024 18:28

  a Polska w tym czasie będzie ginąć za interesy amerykańskich i polski ch polityków i ukraińskich oligarchów

 3. Wolfman 08.04.2024 09:28

  Replikant jacy rezydenci?

 4. Katarzyna TG 08.04.2024 11:59

  Nawet człowieka na Księżyc nie potrafią posłać a w głowie im mrzonki o elektrowni atomowej. Ciekawe kto im tą elektrownię zbuduje, pewnie boty 😀

 5. replikant3d 15.04.2024 19:01

  Wolfman, Ci którzy mieszkają na księżycu od tysiącleci i mają tam swoje bazy. Jak myślisz kto zakazał ziemianom badania księżyca na kilka dekad? Nigdy cię to nie zastanowiło? Po za tym księżyc to sztuczny satelita na co jest coraz więcej dowodów. Reaktory atomowe? Beczka śmiechu!…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.