Odyseusz nie odpowiada

Opublikowano: 26.03.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 2587

Historyczna misja, w ramach której na Księżycu po raz pierwszy z powodzeniem wylądował pojazd prywatnej firmy, dobiegła końca. Intuitive Machines, właściciel Odyseusza, poinformowała, że po księżycowej nocy nie udało się nawiązać kontaktu z pojazdem. Tym samym misję oficjalnie uznano za zakończoną.

Odyseusz poleciał na Księżyc w ramach misji IM-1. Przed miesiącem, 23 lutego, stał się pierwszym prywatnym pojazdem, który miękko lądował na powierzchni Srebrnego Globu. Docelowo miał pracować na Księżycu przez 10 dni, czerpiąc energię z paneli słonecznych. Nie zaprojektowano go tak, by przetrwał noc, kiedy do paneli nie będzie docierała energia, a temperatura znacznie spadnie.

Już podczas lotu okazało się, że popełniono błąd podczas podłączania laserowego dalmierza. Lądowanie więc opóźniono, a inżynierowie przekierowali dane z dalmierza. Jednak i tym razem pomylili się, gdyż zapomnieli oznaczyć dane napływające z nietypowego miejsca jako prawidłowe. W związku z tym Odyseusz wylądował 1,5 kilometra od wyznaczonego miejsca w wyżej położonym i bardziej nachylonym terenie. Ponadto, gdy zbliżył się do powierzchni Srebrnego Globu, zamiast zawisnąć, powoli się przemieszczał. Gdy wylądował, jedna z nóg się złamała i pojazd spoczął przechylony o około 30 stopni od pionu. Paradoksalnie problemy z dalmierzem pokazały, że i bez tego – podstawowego – urządzenia nawigacyjnego można wylądować, korzystając tylko z obrazu z kamer i inercyjnych czujników ruchu.

Jednak w związku z tym, że lądowanie nie przebiegło zgodnie z planem, a panele słoneczne Odyseusza nie były optymalnie oświetlone przez Słońce, zdecydowano o wprowadzeniu pojazdu w stan uśpienia 6 dni po lądowaniu. Miało to na celu zaoszczędzenie energii i przeprowadzenie próby wybudzenia pojazdu po nocy.

Operatorzy misji rozpoczęli nasłuchiwanie sygnałów z Odyseusza 20 marca. Liczyli na to, że oświetlające panele Słońce naładowało akumulatory pojazdu i podejmie on pracę. Po trzech dobach doszli jednak do wniosku, że cud nie nastąpił. Przewidywania co do losu Odyseusza po księżycowej nocy okazały się prawdziwe. Pojazd zamilkł na zawsze. Oficjalnie więc poinformowano o zakończeniu misji.

Intuitive Machines już przygotowuje dwie kolejne misje. IM-2 ma się odbyć jeszcze w bieżącym roku i będzie lądowała na Biegunie Południowym. Jej celem jest demonstracja technologii wykorzystywania zasobów Srebrnego Globu. Z kolei IM-3 wyląduje w regionie jednego z najlepiej widocznych z Ziemi księżycowych „wirów”, Reiner Gamma. Występuje tam anomalia magnetyczna, którą misja ma zbadać. Przy okazji zademonstruje też technologie rojów robotów.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Intuitive Machines
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. replikant3d 26.03.2024 18:04

  I tak dalej, i tak dalej…a naiwniaki wciąż łykają tą propagandę. Ciągle awarie i ,,wypadki,,. To już jest nudne. A kasa dalej płynie…. to dopiero mega wałek!….Można tak w nieskończoność!

 2. obecny 26.03.2024 20:07

  Pewnie miał baterię po recyklingu z elektryka…

 3. rozrabiaka 26.03.2024 21:46

  Pewnie nie działa, bo firma jest z USA : 13467 Columbia Shuttle Street, Houston, TX 77059.
  Cały tekst jest dość zabawny

 4. rozrabiaka 26.03.2024 21:49

  Już widzę artykuły odnośnie apaczy podczas wojny w Polsce:
  – połowa nie wystartowała ze względu na krzywe śmigła
  – te co wystartowały utraciły kontakt z bazą po 10 minutach
  Ja tu widzę same sukcesy

 5. Doctor Who 27.03.2024 10:28

  Ciekawe. Odyseusz padł jeszcze przed lądowaniem. I lecą następne. Pewnie też padną. W takim przypadku, gdyby jednak jakimś cudem coś zbadały, wyniki eksploracji nie będą rozpowszechniane. Tym bardziej nie będą, im dłużej eksploracja potrwa …

 6. replikant3d 30.03.2024 15:50

  Doctor Who, elity mają za dużo do ukrycia w kwestii księżyca i Marsa i dlatego tak się dzieje. Te ,,awarie,, będą cały czas. Rezydenci na księżycu wyrazili się jasno. Nie chcą tam ludzi. Koniec kropka.

 7. Wolfman 02.04.2024 09:36

  Replikant jacy rezydenci? Ci z opowieści kanału tajemnity?xd
  Mozesz rozwinąć?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.