Dziwna rzeźba wywróciła na Księżycu amerykański lądownik

Opublikowano: 26.02.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 3926

Misja kosmiczna USA, oczekiwana z niecierpliwością przez światową społeczność naukową, wylądowała na Księżycu, lecz zakończyła się nieoczekiwanym wydarzeniem – lądownik Odysseus się wywrócił. Powód tego zdarzenia okazuje się nietypowy i budzi wiele kontrowersji. Przyczyną komplikacji była niecodzienna decyzja o przymocowaniu do lądownika specjalnej rzeźby, która okazała się być dziełem znanego artysty Jeffa Koonsa. Ta niemądra decyzja rzuciła cień na całą misję.

Jeff Koons, artysta odpowiedzialny za tę niezwykłą instalację, jest postacią szeroko rozpoznawalną w świecie sztuki współczesnej. Jego projekt “Moon Phases” składa się z 125 unikalnych stali nierdzewnych kul, które reprezentują różne fazy Księżyca. Każda z tych kul nosi nazwisko wybitnej postaci historycznej, mając na celu upamiętnienie ludzkich osiągnięć w kontekście misji księżycowej.

Misja ta, zrealizowana przez Intuitive Machines we współpracy z NASA i SpaceX, była pierwszą tego rodzaju misją komercyjną, która dotarła na powierzchnię Księżyca. Odysseus, robot wyposażony nie tylko w elementy badawcze, ale i w kulturowe, miał za zadanie zbadać pył księżycowy oraz poszukiwać śladów lodu na południowym biegunie. To historyczne wydarzenie znacząco wpisuje się w długą tradycję eksploracji kosmicznej, otwierając nowy rozdział w połączeniu nauki z elementami kultury i sztuki.

Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy przypadek, kiedy dzieła sztuki trafiają na Księżyc. Już w 1971 roku, podczas misji Apollo 15, belgijski artysta Paul Van Hoeydonck umieścił na Księżycu małą rzeźbę „Fallen Astronaut”, wraz z tablicą upamiętniającą astronautów i kosmonautów, którzy zginęli w trakcie podboju kosmosu. Tę tradycję łączenia eksploracji kosmicznej z ludzką kreatywnością i sztuką kontunuuje projekt Jeffa Koonsa, choć w sposób, który przyniósł nieoczekiwane konsekwencje dla misji Odysseus.

Misja Odysseus i kontrowersje wokół instalacji Koonsa na lądowniku podkreślają, że nauka i sztuka nie idą w patrze. Wydarzenie to otwiera dyskusję na temat roli i miejsca sztuki w kontekście eksploracji kosmicznej, a także skutków, jakie nietypowe decyzje mogą mieć dla tak skomplikowanych i kosztownych przedsięwzięć jak misje na Księżyc.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. niecowiedzacy 26.02.2024 17:47

  Naiwniacy myśleli iż lot na księżyc i jakies badania to jak z klockami Lego, można coś dołożyć we własnym zakresie. Dziesiejsi ludzie są mniej odpowiedzialni niż 50 lat temu i stąd nieprzewidziane durne decyzje. A teraz proszę sobie wyobrazić iż w Polsce działa elektrownia jądrowa i zawiadują nią chytrzy, pazerni, menadżerowie z nadania polityków a obsługują ją ludzie którzy na codzień bawią się w gry komputerowe. Zakończenie proszę sobie dopisać we własnym zakresie.

 2. rozrabiaka 26.02.2024 18:09

  “…decyzja o przymocowaniu do lądownika specjalnej rzeźby, która okazała się być dziełem znanego artysty Jeffa Koonsa” – ta rzeźba [płacz] miała takie znaczenie dla świat [płacz] co ta misja!

  Dawać następne miliardy! Pomniczek na księżycu musi być!

 3. Szurnięty Mędrzec 28.02.2024 06:46

  No i w pizdu i wylądował, i cały misterny plan też w pizdu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.