Wkrótce powstanie stacja na orbicie Księżyca

Opublikowano: 16.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 514

Jednym z etapów załogowej podróży na Marsa będzie najprawdopodobniej założenie bazy na Księżycu lub w jego okolicach. NASA oraz jej partnerzy zarówno prywatni jak i ci państwowi zaangażowani w Międzynarodową Stację Kosmiczną, od miesięcy rozważają możliwość wykorzystania orbity Księżyca. Teraz w opublikowanej przez Agencję propozycji budżetowej na rok podatkowy 2019 znalazł się plan stworzenia Lunar Orbital Platform-Gateway. To platforma, która w latach 2020. miałaby powstać na orbicie Srebrnego Globu.

Platforma ma składać się co najmniej z elementów zapewniających napęd, energię, warunki do zamieszkania przez ludzi, zaplecze logistyczne i śluzę powietrzną. Szczegóły są jeszcze dopracowywane, ale NASA już planuje wykorzystanie Space Launch System (SLS) lub skorzystania z usług firm prywatnych do wystrzelenia w roku 2022 elementów napędowych i zapewniających energię. Ludzie mieliby trafić na platformę już rok później.

“Stworzenie Lunar Orbital Platform-Gateway zapewni nam strategiczną obecność w przestrzeni bliskiej Księżycowi. To pomoże nam, naszym partnerom komercyjnym i międzynarodowym w eksploracji Księżyca i jego zasobów. Zebrane doświadczenia wykorzystamy w załogowej misji na Marsa” – mówi William Gerstenmaier, dyrektor NASA odpowiedzialny za Human Exploration and Operations Mission Directorate.

Systemy energetyczny i napędowy będą wykorzystywały zaawansowane technologie przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną. Ich zadaniem będzie utrzymanie odpowiedniej pozycji platformy oraz zapewnienie jej napędu podczas zmiany orbit. Nad rozwojem tych elementów pracuje obecnie pięć firm: Boeing, Lockheed Martin, Orbital ATK, Sierra Nevada Corporation i Space Systems/Loral.

Moduł energetyczny i napędowy mają też zapewnić szybką i stabilną komunikację zarówno pomiędzy stacją a Ziemia, stacją a Księżycem jak i pomiędzy pojazdami w przestrzeni kosmicznej oraz wspierać komunikację w czasie prac astronautów na powierzchni Księżyca. Umożliwią też prace nad systemem komunikacyjnym opartym na laserach przesyłających dane.
Plany NASA zakładają, że stacja pozwoli na nieprzerwaną pracę i zamieszkanie przez 30-60 dni. Załoga stacji będzie wykonywała różne zadania w jej pobliżu, niewykluczone też, że będzie latała na Księżyc. Jeszcze w bieżącym miesiącu odbędą się zorganizowane przez NASA międzynarodowe warsztaty, podczas których zostaną przedstawione pomysły badań, jakie można będzie prowadzić dzięki Lunar Orbital Platform-Gateway.

Stacja zostanie wyposażona w śluzę powietrzną pozwalającą astronautom na wychodzenie w przestrzeń kosmiczną. Będzie zaopatrywana przez prywatne firmy za pomocą autonomicznych pojazdów, które będą dostarczały niezbędne towary także w czasie, gdy na stacji nie będzie załogi.

Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA.gov
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 18.02.2018 13:55

    Kolejna stacja? Meh…
    Najwyższa pora zbudować orbitalny pierścień wokół księżyca wraz z windą, żeby tanio wynosić urobek, a potem zrobić taki sam pierścień wokół Ziemi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.