Austria zakazuje chust w szkołach

Opublikowano: 16.05.2019 | Kategorie: Edukacja, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 4

Austriacki parlament zdecydował się przegłosować prawo, które zakazuje noszenia muzułmańskich chust w szkołach podstawowych. Jednocześnie ustawa nie jest wymierzona w żydowskie jarmułki czy patek zakładanych przez sikhów, ponieważ te nakrycia głowy nie zasłaniają całości włosów, a ponadto wprowadzone zmiany mają być jednoznacznym uderzeniem w „polityczny islam”.

Nowe prawo zostało przyjęte głosami koalicji chadeków z Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP) oraz narodowych liberałów z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), natomiast opowiedziała się przeciwko niemu cała opozycja złożona głównie z socjaldemokratów i ugrupowań skrajnej lewicy. Tym samym muzułmańskie dziewczęta nie będą mogły nosić chust i innych tego typu nakryć głowy w szkołach podstawowych.

Rządząca centroprawica nie ukrywa, że jej głównym celem jest „uwolnienie” dziewcząt od islamskich reguł, w tym również uderzenie w „polityczny islam” poprzez promowanie integracji mniejszości religijnych z austriackim społeczeństwem. Z tego powodu tekst ustawy odnosi się do „wszelkich wpływów ideologicznych lub religijnych, które są związane z przykrywaniem głowy”. Prawo nie zakazuje jednak noszenia żydowskich jarmułek i patek sikhów, bo nie zasłaniają one całych włosów.

Przeciwnicy zmian ustawodawczych twierdzą, że prowadzą one do dyskryminacji jednej grupy religijnej, natomiast rządzący nie robią nic konkretnego w celu integracji muzułmanów ze społeczeństwem i nie reformują w tym kierunku austriackiej edukacji. Także organizacje muzułmańskie krytykują nowe prawo, stąd zapowiadają jego zaskarżenie do Sądu Konstytucyjnego.

Na podstawie: Derstandard.at, Diepresse.com.
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dawid
Użytkownik
Dawid

Jak ich nie lubiłem to się mi ta Austria zaczyna coraz bardziej podobać. Ostatnio chyba zakazali burek dorosłym kobietom, a teraz dzieciom. Miałem ich za zlewaciało państwo jak Niemcy, a tutaj proszę. Dobry znak dla Europy.

Aksamitny
Użytkownik
Aksamitny

“rządzący nie robią nic konkretnego w celu integracji muzułmanów ze społeczeństwem”
Z jednej strony sprzeciwiają się ingerowaniu państwa w sposób ubierania się a z drugiej zarzucają brak działań by integrować mniejszości. Czy to mniejszości nie powinny same wykazywać chęć integracji że społeczeństwem gospodarzy?