Rekordowe stężenie kokainy wykryte na brazylijskim wybrzeżu

Opublikowano: 30.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1524

Brazylijscy naukowcy z Fundacji Badawczej w Sao Paulo (FAPESP) dokonali wstrząsającego odkrycia – wody Zatoki Santos, największego portu morskiego w Ameryce Łacińskiej, są skażone ogromną ilością kokainy. Analiza próbek wykazała, że stężenie tej nielegalnej substancji w zatoce jest porównywalne do zawartości kofeiny w powszechnie spożywanych napojach.

Kokaina jest substancją zanieczyszczającą zatokę Santos. Odkryto, że plaga narkotyków rozprzestrzeniła się po całym regionie. Sao Paulo, największe miasto Brazylii, położone jest nad brzegiem Zatoki Santos, co czyni to odkrycie jeszcze bardziej niepokojącym. Eksperci podkreślają, że obecność kokainy w wodzie ma poważne skutki toksykologiczne dla lokalnej fauny morskiej, w tym małży brunatnych, ostryg namorzynowych i węgorzy.

Badania laboratoryjne wykazały, że stopień bioakumulacji kokainy w małżach brunatnych jest ponad tysiąc razy większy niż stężenie tej substancji w wodzie. Narkotyk niszczy układ hormonalny i rozrodczy zwierząt morskich, zagrażając całemu ekosystemowi. Naukowcy sugerują, że kokaina przedostaje się do morza podczas napływu turystów uczestniczących w corocznym karnawale w Sao Paulo. Jednak skala zanieczyszczenia wskazuje, że problem ma głębsze korzenie i dotyczy całego regionu.

Eksperci wzywają władze do pilnego podjęcia kompleksowych działań, mających na celu ograniczenie nielegalnego obrotu narkotykami oraz oczyszczenie zanieczyszczonych wód. Podkreślają, że problem ten wykracza poza granice jednego kraju i wymaga międzynarodowej współpracy.

Ponadto naukowcy ostrzegają, że obecność kokainy w wodzie stanowi zagrożenie również dla ludzi. Substancja ta może przedostawać się do łańcucha pokarmowego, a w efekcie trafiać do spożywanych przez człowieka owoców morza. Długotrwała ekspozycja na kokainę może powodować poważne problemy zdrowotne.

Naukowcy apelują do rządów, organizacji pozarządowych i społeczności międzynarodowej o podjęcie skoordynowanych działań, mających na celu oczyszczenie Zatoki Santos oraz wdrożenie kompleksowych programów profilaktyki i leczenia uzależnień narkotykowych.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katana 30.04.2024 15:13

    “Eksperci wzywają władze do pilnego podjęcia kompleksowych działań, mających na celu ograniczenie nielegalnego obrotu narkotykami”
    No Zieleński… DETOKS. Bo Ci się łapki trzęsą i za dużo rozsypujesz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.