Nie będą uwzględniać stopnia z religii i etyki w średniej ocen

Opublikowano: 11.04.2024 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1195

Od 1 września 2024 r. oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen, ani nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem — informuje Prawo.pl. Mimo że w tytule rozporządzenia, które reguluje tę zasadę, jest mowa o szkołach publicznych, to dotyczy ono także placówek niepublicznych — wskazuje serwis.

Minister edukacji narodowej w 1990 r. wydał instrukcję, która umożliwiała prowadzenie lekcji religii w szkołach. Tę kwestię szczegółowo uregulowało rozporządzenie z 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, które obowiązuje do dziś. Ponadto prawo do nauczania religii w szkołach gwarantowane jest w „Konstytucji” — przypomina Prawo.pl.

Prawo.pl podaje, że podstawą do wydania rozporządzenia, które wprowadza nowe przepisy, jest art. 44zb ustawy o systemie oświaty i podkreśla, że prawo oświatowe nie zawiera wzmianki o tym, by któreś z przepisów tych rozdziałów (w tym delegacja do wydania rozporządzenia) były w odniesieniu do szkół niepublicznych wyłączone. „Z art. 14 ust. 3 wynika, że przepisy dotyczące oceniania, promowania i klasyfikowania uczniów stosuje się w całości, co obejmuje również przepis dotyczący prac domowych, skoro ustawodawca zdecydował się go uwzględnić w rozporządzeniu wydanym na podstawie delegacji ustawowej zawartej w rozdziale 3a u.s.o.” – wskazuje, cytowany przez Prawo.pl, prof. dr hab. Grzegorz Krawiec z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W przyszłym roku szkolnym mniej ma być też lekcji katechezy, choć przepisów, które regulowałyby liczbę godzin, jeszcze nie ma. Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała, że z budżetu państwa finansowana będzie tylko jedna lekcja w tygodniu. Pojawiły się protesty, że to zmiana, która łamie Konkordat, nie ma w nim jednak zapisu, ile lekcji religii tygodniowo mają mieć uczniowie — przypomina Prawo.pl. „To, co proponuje, czy będzie proponować – bo to jest dopiero pierwszy głos z jej strony płynący, który nie był, na ile mi wiadomo, dyskutowany nawet w kręgach nowego rządu, a tym bardziej w relacji do Kościoła, więc nie wiadomo, czy jej głos będzie powszechnie przyjęty — to kwestia osobistego przekonania pani minister” – komentuje sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński. cytowany przez Prawo.pl.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.