Muzułmanie i katolicy na wspólnej lekcji religii

Opublikowano: 07.05.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1555

W większości niemieckich landów rodzice mają prawo wyboru, czy i na jakie lekcje religii posyłają swoje dzieci. Najczęściej dzieci różnych wyznań uczą się oddzielnie. Katolicy, protestanci, muzułmanie i żydzi mają swoją ofertę edukacyjną, z której uczniowie mogą korzystać w szkole. Od nowego roku szkolnego Hamburg wprowadza zmiany. Lekcje edukacji religijnej mają być wspólne.

Po wakacjach miasto stopniowo będzie wprowadzać powszechną naukę religii dla wszystkich dzieci we wszystkich szkołach państwowych. Władze edukacyjne poinformowały, że katolicka archidiecezja wyraziła zgodę na realizacje tego pomysłu. Oznacza to, że w projekt zaangażowane są obecnie wszystkie wspólnoty religijne działające w Hamburgu.

Na lekcje religii będą wspólnie uczęszczać uczniowie różnych wyznań, a także ateiści. Model ten „obejmuje obecnie wszystkie znaczące wspólnoty religijne i może w ten sposób stanowić impuls dla całych Niemiec” – powiedział senator ds. edukacji Ties Rabe (SPD). „To nie jest zupełnie inne nauczanie religii, ale lepsze, które w równym stopniu uwzględnia różne religie i światopoglądy” – dodał. „Ten model nauczania, który jest unikalny w Niemczech, nie dzieli, ale zbliża, a tym samym umożliwia dialog między dziećmi i młodzieżą różnych wyznań i światopoglądów”.

Nowy model kształcenia religijnego – w zamyśle władz – „umożliwia poznanie religii i innych przekonań, refleksję nad nimi oraz formułowanie świadomych i zróżnicowanych sądów. Ci, którzy czują się związani z religią, mogą pogłębiać wiedzę, poznawać inne przekonania i sposoby życia, zastanawiać się nad własnymi poglądami i w ten sposób pogłębiać swoją tożsamość religijną. Osoby, które nie utożsamiają się wyraźnie z jakąś religią, które dystansują się wobec jakiejkolwiek formy religijności lub są jej przeciwne, mogą uzasadnić swój krytycznie pogląd na tę kwestię i lepiej zrozumieć tych, dla których religia stanowi ważny kontekst osobisty” – czytamy w uzasadnieniu zmian.

Wraz z przystąpieniem do akcji Kościoła katolickiego Hamburg zrobił ostatni krok na drodze do powszechnej edukacji religijnej, która trwa już od pewnego czasu. Od 2019 r. realizowany jest odpowiedni projekt pilotażowy. Od 2012 r. władze szkolne rozwinęły edukację religijną dla wszystkich uczniów razem z Kościołem Protestanckim, islamskimi wspólnotami religijnymi, alewitami i gminą żydowską. Dostosowano szkolenie i dokształcanie nauczycieli.

Projekt pilotażowy, który rozpoczął się ponad dwa lata temu, pokazał, że różnice między wyznaniami mogły być w wystarczającym stopniu uwzględnione w praktyce wychowania religijnego – stwierdziła archidiecezja. Według arcybiskupa Stefana Heße, lekcje te umożliwiają „zapoznanie młodych katolików z konkretnymi treściami ich wyznania” i gwarantują „edukację religijną prowadzoną również przez nauczycieli katolickich”.

Model ten pociąga za sobą konkretne konsekwencje dla zatrudniania nauczycieli: w ten sposób nie tylko nauczyciele protestanccy, ale także żydowscy, muzułmańscy, alewici, a teraz także katoliccy, mogą nauczać religii – pod warunkiem, że ukończyli pełny cykl studiów i odpowiedni staż. Otwiera to nową i bezpieczną perspektywę dla około stu nauczycieli religii katolickiej zatrudnionych w państwowych szkołach Hamburga – poinformowała archidiecezja.

W przeciwieństwie do innych landów, lekcje religii będą nadal prowadzone wyłącznie przez nauczycieli państwowych. Wyłączeni będą duchowni i pracownicy wspólnot religijnych.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. sga 07.05.2022 17:31

    tzn ateisci maja przymus czy mozliwosc uczestnictwa?

  2. rici 07.05.2022 18:01

    To mnie chyba posluchali, poniewaz juz od dawna mowie ze judaizm, katolicyzm, islam, to rozne odlamy tej samej religii wywodzacej sie ze starozytnego Egiptu.

  3. Kors4r 08.05.2022 21:28

    To mi wygląda świetne źródło doświadczeń, którymi będzie można uzasadnić wprowadzenie jednej religii światowej. O “ścieżce synodalnej” niemieckiego episkopatu dużo napisał abp. Vigano.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.