Ukraiński minister rolnictwa zatrzymany za korupcję

Opublikowano: 30.04.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1325

Sąd w Kijowie nakazał zatrzymanie ukraińskiego ministra rolnictwa Mykołę Solskiego. Minister oskarżony jest o przewodzenie zorganizowanej grupie przestępczej, która w nielegalny sposób wykupywała państwową ziemię. Solskiego wypuszczono na wolność za kaucją w wysokości 75 milionów hrywien, czyli ok. 2 milionów dolarów. Ukraińskie Krajowe Biuro Antykorupcyjne uważa, że nielegalnie zakupione tereny warte są prawie 7 milionów dolarów. Solski miał także próbować kupić ziemię za kolejne 5 milionów dolarów.

Mykoła Solski po wpłaceniu kaucji będzie mógł przebywać na wolności, ale będzie musiał nosić elektroniczną bransoletę, oddać paszport i zobowiązać się do zaniechania wszelkich kontaktów z osobami, które są świadkami w sprawie.

Pomimo bardzo poważnych zarzutów, Solski nie tylko wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji, ale także „powrócił do pełnienia obowiązków” w ministerstwie, co jest praktyką raczej rzadko spotykaną na świecie. Według ukraińskich śledczych — gdyby zarzuty się potwierdziły — ministrowi grozi 12 lat więzienia.

Prokuratura w tej samej sprawie postawiła zarzuty kilkunastu innym osobom zamieszanym w aferę. Są wśród nich urzędnicy państwowi. W innej sprawie korupcyjnej zawieszony też został przewodniczący obwodu zaporoskiego.

W ciągu ostatnich dwóch lat, na Ukrainie o korupcję oskarżono kilku wysokiej rangi polityków. Był wśród nich minister obrony narodowej Ołeksij Reznikow, który zawyżał ceny produktów, w tym żywności i mundurów, wysyłanych na front dla walczących żołnierzy. Aresztowany został też prokurator generalny, a także szef wywiadu i kilku innych wysokich rangą urzędników.

Ostatnia afera korupcyjna ujawniona zostaje w momencie, gdy Ukraina otrzymuje od Zachodu dziesiątki miliardów dolarów na wsparcie swojego wysiłku obronnego na froncie. Zarówno Unia Europejska jak i NATO domagają się od rządu w Kijowie zaostrzenia walki z korupcją i dostosowania przepisów antykorupcyjnych do “zachodnich norm”.

Autorstwo: Bartłomiej Zindulski
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kaczor3333 30.04.2024 15:59

    Dlaczego nie trafił na front, do kolegi który jest oburzony brakiem ludzi w okopach? Z wczesniejszego artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.