Rząd Tuska planuje nowy podatek

Opublikowano: 30.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2849

Rząd Donalda Tuska planuje wprowadzenie tzw. podatku minimalnego. Resort finansów dowodzony przez Andrzeja Domańskiego wyliczył, że dzięki temu uda się wyciągnąć od przedsiębiorców dodatkowo 23,8 miliarda złotych.

Nowy obowiązek podatkowy obejmie spółki, które poniosły straty finansowe z działalności operacyjnej, wyłączając zyski kapitałowe, oraz te, których dochody stanowią nie więcej niż 2 proc. przychodów.

Ustawa przewiduje również wprowadzenie obowiązków związanych z kalkulacją i wnoszeniem podatków wyrównawczych, a także raportowania informacji podatkowych.

Podatek ten jest inspirowany przepisami Unii Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wymusi na przedsiębiorstwach dostosowanie wewnętrznych procedur. Szczególnie dotyczy to zbierania danych rachunkowych i podatkowych oraz wspierania komunikacji między firmami powiązanymi. Wprowadzenie reguł GloBE ma wpłynąć na procesy decyzyjne związane z inwestycjami.

Podatek minimalny może oczywiście negatywnie wpłynąć na konkurencyjność polskiej gospodarki. Pierwsza procedura rozliczeniowa dotycząca podatku minimalnego zaplanowana jest na rok 2025. Podatek minimalny będzie obliczany niezależnie od CIT i opiera się na innej podstawie obliczeniowej.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.