„Warto rozmawiać” nie wraca do TVP

Opublikowano: 27.08.2021 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2245

Jesienią w ramówce Telewizji Polskiej zabraknie programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. „Sam się wykluczył, nakręcając antyszczepionkową histerię” — tłumaczy Jacek Kurski.

12 kwietnia br. wyemitowano odcinek „Warto rozmawiać”, w którym Jan Pospieszalski i zaproszeni goście (lekarze, prawnik i publicysta) krytycznie oceniali przyjętą przez rząd strategię walki z epidemią. Opinie, które padały w programie oburzyły Joannę Lichocką, posłankę PiS i członkinię Rady Mediów Narodowych.

19 kwietnia emisja „Warto rozmawiać” na żywo w paśmie wspólnym TVP3 została odwołana tuż przed zaplanowaną porą.

Zdaniem Jacka Kurskiego „trudno wymagać od ludzi zastosowania się do rygorów walki pandemią, a jednocześnie ostentacyjnie promować ludzi, którzy robią sobie z tego kpiny”.

„Musi być jakaś społeczna dyscyplina. Jeżeli telewizja publiczna będzie nawoływać i sama wmawiać ludziom, że to co proponuje władza w rozprawie z koronawirusem, jest błędem — to nic z tego nie będzie. Cała walka, cały wysiłek pójdzie na marne. To pewna nieodpowiedzialność. Janek Pospieszalski sam się zatem wypisał z publicznej telewizji” — uznał szef Telewizji Polskiej.

Opracowanie: Andrzej Komur
Źródło: Goniec.net

Komentarz „Wolnych Mediów”

Pan Kurski zapomniał o istnieniu Art. 21.2 „Ustawy o radiofonii i telewizji”, o treści:

„Programy i inne usługi jednostek publicznej radiofonii i telewizji w ramach jej misji publicznej powinny: 1) kierować się odpowiedzialnością za słowo i dbać o dobre imię publicznej radiofonii i telewizji; 2) rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą; 3) sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz formowaniu się opinii publicznej; 4) umożliwiać obywatelom i ich organizacjom uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk oraz wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej; (…) 5a) sprzyjać integracji społecznej, w tym przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu; (…) 7a) służyć kształtowaniu postaw prozdrowotnych”.

W tym wypadku „kształtowanie postaw prozdrowotnych” opisane w punkcie 7, polega na szerzeniu propagandy Ministerstwa Zdrowia, które narzuca jednostronną narrację pandemiczną. TVP narusza punkt 2 (bo propaganda nierzetelnie przedstawia problem pandemii), punkt 3 (bo cenzura nie sprzyja swobodnemu kształtowaniu się poglądów nt. pandemii i działań rządu), punkt 4 (bo nie pozwala przedstawiać zróżnicowanych poglądów i krytyki społecznej wobec decyzji Ministerstwa Zdrowia) i punkt 5b (bo TVP wykluczyło społecznie krytyków decyzji pandemicznych i aktywnie dzieli społeczeństwo, a nie integruje). Same zacytowane słowa Kurskiego naruszają punkt 1, bo potwierdza łamie ww. ustawy narażając wiarygodność i dobre imię TVP oraz zaufanie do tej instytucji medialnej.


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Cami 27.08.2021 12:52

  no to jeszcze tylko Jaworowicz i Anita Gargas i mozna tvp1 pominac 🙂

 2. Szwęda 27.08.2021 16:53

  Trzeba pozywać media, które publicznie używają określenia “antyszczepionkowiec” wobec kogoś kto jest przeciwny eksperymentowi zwanemu szczepionka przeciwko covid, który to zabieg przecież w ogóle nie jest szczepionką. Tylko musiałoby istnieć prawo, które karałoby media za głoszenie kłamstwa, nawet takiego zakamuflowanego.

 3. agama 27.08.2021 18:42

  TV istnieje już tylko dla analfabetów medialnych, dlatego tak ważna jest wolność internetu.
  Z mainstreamowego medium:
  https://dorzeczy.pl/zdrowie/196470/badanie-dlaczego-osoby-zaszczepione-zarazaja-sie-wariantem-delta.html

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.