Teraz PO chce pieniądze na TVP, a PiS na onkologię

Opublikowano: 13.04.2024 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1106

Gdy rządził PiS i chciał przeznaczyć więcej pieniędzy na TVP, media reżimowe, ówczesna totalna opozycja grzmiała, że tak nie można, a miliardy złotych lepiej przeznaczyć na onkologię. Teraz role się odwróciły.

W piątek sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek ministra finansów o przekazanie 600 mln zł z rezerwy, przeznaczonej m.in. na ogólne rozliczenia z Unią Europejską, na rzecz mediów reżimowych, czyli TVP i Polskiego Radia.

„W rezerwie zostały zaplanowane środki na uzupełnienie składki do UE. W połowie ub.r. były przymiarki do rewizji wieloletnich ram finansowych i wszystko wskazywało na to, że może pojawić się potrzeba uzupełnienia składki. Ale na początku lutego okazało się, że rewizja planów będzie mniejsza, dlatego została zidentyfikowana możliwość zmiany przeznaczenia 600 mln zł” – powiedziała wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Jak powiedziała, środki zostaną przekazane na dotację celową dla TVP w likwidacji, Polskiego Radia w likwidacji oraz regionalnych rozgłośni publicznych w likwidacji w celu „kontynuowania dofinansowania ustawowych zadań, związanych z realizacją misji publicznej”.

Podczas obrad komisji poseł Henryk Kowalczyk (PiS) pytał, na jaki okres są przekazywane te środki oraz jak się to ma do procesu likwidacji mediów publicznych. Poseł Janusz Kowalski (PiS) stwierdził, że „te pieniądze powinny iść na onkologię”. „Wstydu nie macie. Jeśli chcecie likwidować telewizję, to ją likwidujcie” – mówił Kowalski.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Bożena Żelazowska wskazała, że środki są wyłącznie na drugi kwartał br. „Mówimy o środkach na działalność TVP, ale także na realizację zobowiązań z poprzedniego okresu. Mamy 570 mln zł w obligacjach, które są do wykupienia, i gros tych środków będzie musiało pójść na ten cel. Z kwoty 600 mln zł, 480 mln zł będzie przeznaczone na TVP w likwidacji, 74,2 mln zł na Polskie Radio w likwidacji, a 45,8 mln zł na rozgłośnie regionalne” – wyliczała.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Siberian Husky Dog 13.04.2024 21:56

    Czy to ktos jeszcze oglada?

  2. rozrabiaka 14.04.2024 02:25

    Dajcie ludzie głos na PiS w wyborach za 3,5 roku – oni jeszcze nie rządzili, dajmy im szansę! Haha

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.