Podejrzana historia sondażowni uważanej za przychylną PiS

Opublikowano: 18.04.2024 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1683

United Surveys oferuje sondaże dla różnych portali, w tym dla „Wirtualnej Polski”. Sondażownia jest znana z przeprowadzania sondaży korzystnych dla PiS. Na ich stronie internetowej możemy przeczytać, że bardzo cenią sobie współpracę z niezależnymi agencjami badawczymi i instytucjami na całym kontynencie europejskim, dostarczając wysokiej jakości danych. Z United Surveys mieliśmy styczność, kiedy próbowaliśmy obserwować sondaże wyborcze, czy poglądy Polaków na wybory prezydenckie w 2020 roku.

Spółka United Surveys została założona przez Marcina Dumę, polskiego przedsiębiorcy i założyciela fundacji IBRiS, która również zajmuje się badaniem opinii w naszym kraju. Pierwotnie firmę zarejestrowano w Estonii, świadczy o tym odpis z rejestru, United Surveys założono w 2019 roku we wrześniu, szybko zdobyła uznanie portali internetowych.

Pierwsze znaki na niebie pojawiły się w marcu 2022 roku, kiedy spółka nie wysłała sprawozdania rocznego za 2021 rok. Kolejne ostrzeżenie dotyczące nie wysłania sprawozdania rocznego pojawiło się też w 2023 roku, w grudniu. Ostatecznie spółkę wykreślono z rejestru w tym roku, 19 marca za nieskładanie sprawozdań rocznych. W tamtym czasie napisał o tym portal Wieści24.pl — polecam odwiedzić ich artykuł na ten temat.

W Estonii sprawozdania roczne są dosyć ważne, zawierają informacje o kosztach operacyjnych, kosztach dot. wynagrodzeń, pozostałych wydatków, wreszcie zysku netto, zobowiązań, aktywów i rezerw. To też informacja o danych kontaktowych ze spółką. Niestety United Surveys słynęło z tego, że mogliśmy się skontaktować wyłącznie przez e-mail, żadne dodatkowe informacje nie wchodziły w grę, no może poza adresem siedziby, który wskazywał ewidentnie na wirtualne biuro w Tallinnie.

Dzięki zapisom historycznym możemy się również dowiedzieć, że skrzynka e-mailowa, wpisana w rejestrze, wskazywała na e-mail założony w domenie „Onet”, wiele to mówi o poważnym ośrodku badawczym.

Mimo tylu nieprawidłowości polskie media ciągle publikowały sondaże przeprowadzone przez United Surveys, chodzi tutaj m.in. o „Wirtualną Polskę”, „Rzeczpospolitą”, TVN24, RFM 24, „Interię”, „Onet”, „Gazetę Prawną” czy nawet Polską Agencję Prasową.

Po wykreśleniu z rejestru spółek w Estonii firma miała chwilową przerwę, żadne portale internetowe nie publikowały jej sondażów, do czasu aż zmieniła swoją legalność. Od niedawna United Surveys jest „projektem fundacji IBRiS” – możemy przeczytać to w stopce na ich stronie internetowej. Dlatego sondażownia w dalszym ciągu działa legalnie, bo faktury trafiają teraz na fundację IBRiS.

Wszystko było robione w pośpiechu, dlatego administratorzy strony internetowej zapomnieli zmienić informację o kontakcie na angielskiej wersji strony internetowej. Z tego powodu nadal możemy zauważyć tam informację o tym, że United Surveys jest prowadzona, jako spółka w Estonii.

Pojawia się jednak pytanie. Marcin Duma zarządza dwoma największymi sondażowniami: United Surveys i IBRiS. Dlaczego to właśnie IBRiS, które nie budziło podejrzeń i było zarejestrowane w Polsce, nie realizowało dokładnie takiej samej misji? Dlaczego to akurat United Surveys zdecydowało się publikować sondaże sprzyjające PiS, ale już nie dla IBRiS, rozliczając się przy tym w Estonii?

Autorstwo: Piotr Bednarski
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.