Szwecja wprowadza zakaz dla podróżnych z Izraela

Opublikowano: 07.09.2021 | Kategorie: Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3443

Szwecja jest drugim krajem Unii Europejskiej, który zakazał wjazdu mieszkańcom Izraela z powodu wzrostu liczby zachorowań na COVID-19 w Izraelu, mimo że państwo to jest jednym z najbardziej wyszczepionych krajów na świecie.

Natomiast Portugalia w środę stała się pierwszym krajem UE, który zakazał podróży z Izraela w związku ze wzrostem liczby zachorowań. Oba kraje postępują zgodnie z zaleceniem UE, aby usunąć Izrael z listy zielonych krajów. Szwecja zakazała również wjazdu obywatelom Stanów Zjednoczonych, Kosowa, Libanu, Czarnogóry i Północnej Macedonii.

Minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg powiedział, że gwałtowny wzrost liczby zachorowań na COVID-19 w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i innych krajach jest powodem usunięcia ich ze szwedzkiej listy państw, których obywatele mogą podróżować do Szwecji. Damberg powiedział, że pomimo masowej kampanii szczepień w Izraelu, wirus nadal się rozprzestrzenia.

Zgodnie z komunikatem szwedzkiego rządu od 6 września zostanie ponownie wprowadzony zakaz podróżowania do Szwecji dla obywateli Izraela, Stanów Zjednoczonych i innych krajów. „Jeśli chodzi o obywateli zagranicznych podróżujących do Szwecji z USA, Izraela, Kosowa, Libanu, Czarnogóry i Macedonii Północnej od 6 września, tylko ci objęci innym zwolnieniem z zakazu wjazdu mogą wjechać do Szwecji” – napisano w komunikacie. „Może to dotyczyć obywateli zagranicznych, którzy posiadają zezwolenia na pobyt w Szwecji, mają szczególnie pilne potrzeby lub mają wypełnić swoje kluczowe obowiązki zawodowe, a także są w stanie przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19. Negatywny wynik testu na COVID-19 może być max. sprzed 48 godzin. Wymóg ten dotyczy obywateli zagranicznych w wieku 18 lat i starszych, z pewnymi wyjątkami”.

Szwedzki rząd poinformował, że postępuje zgodnie z wytycznymi UE w sprawie usunięcia tych krajów z listy bezpiecznych dla podróży i powiedział, że dyrektywa zostanie ponownie przeanalizowana w późniejszym terminie.

Kilku izraelskich polityków skrytykowało dyrektywę UE i postawę Portugalii. „Niestety, po dyrektywie UE, zgodnie z którą postanowiono usunąć Izrael z listy zielonych krajów, rząd portugalski dostosował się do [zalecenia UE], które zakazuje wjazdu z Izraela do Portugalii z wyjątkiem uzasadnionych powodów” – powiedział Itay Mor, szef syjonistycznej organizacji pozarządowej Over The Rainbow Portugal, o czym napisano w portalu „YnetNews”.

Minister spraw wewnętrznych Szwecji Mikael Damberg powołał się na gwałtowny wzrost infekcji koronawirusa jako powód usunięcia tych krajów ze zwolnionych z zakazu podróżowania i powiedział, że pomimo udanej kampanii szczepień prowadzonej przez Izrael, w kraju tym nadal mieszkają duże grupy niezaszczepionych osób, które umożliwiły rozprzestrzenianie się epidemii. „Jesteśmy zaniepokojeni tą decyzją, tym bardziej, że większość Izraelczyków została zaszczepiona. Na tym etapie UE powinna była uznać izraelskie certyfikaty szczepień” – dodał Mor.

30 sierpnia Unia Europejska usunęła Stany Zjednoczone, Izrael, Kosowo, Liban, Czarnogórę, Macedonię Północną i inne kraje z listy krajów bezpiecznego podróżowania. Lista jest niewiążąca, a kraje mają swobodę w ustalaniu własnej polityki przekraczania granic. „Podróż, która nie ma charakteru niezbędnej, do UE z krajów lub podmiotów niewymienionych w aneksie I, podlega tymczasowemu ograniczeniu swobody przemieszczania. Niemniej państwa członkowskie mogą znieść zakaz tymczasowego ograniczenia w podróżowaniu do UE w celach innych niż służbowe w przypadku w pełni zaszczepionych podróżnych” – napisano w oświadczeniu UE.

Stany Zjednoczone nie zezwalają obywatelom Europy na swobodne odwiedzanie tego kraju, mimo apeli ze strony UE. Stany Zjednoczone przedłużyły także moratorium na podróże transgraniczne z Kanadą i Meksykiem, mimo że Kanada uchyliła ograniczenia w podróżowaniu dla Amerykanów i stałych mieszkańców, którzy są w pełni zaszczepieni.

Tymczasem Izrael ogłosił w weekend, że osoby, które nie otrzymały trzeciej dawki przypominającej, nie będą mogły posługiwać się swoimi paszportami szczepiennymi.

Mimo że Izrael jest jednym z najbardziej zaszczepionych na COVID-19 krajów na Ziemi, liczba zachorowań rośnie. Według danych z elektronicznej publikacji naukowej Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego średnia siedmiodniowa liczba zakażeń wirusem COVID-19 w tym małym kraju wynosiła w poniedziałek ponad 1000 na milion mieszkańców, co stanowi dwukrotność liczby zachorowań w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Autorstwo: Jack Phillips
Na podstawie: Government.se, IsraelHayom.com, i24news.tv, YnetNews.com, Gov.il
Źródło: EpochTimes.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Dziennikarzom bardzo trudno przyznać, że za wzrostem zachorowań stoją szczepienia. Aż dziwnie patrzeć, jakie wygibasy słowne wyczyniają, by nie zaburzyć mainstreamowej narracji pandemicznej pisząc to, co wydaje się oczywiste.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Aksamitny 07.09.2021 20:30

    Uuuu! Antysemityzm.

  2. Cami 07.09.2021 23:32

    a my wpuszczamy dalej te wycieczki do muzeow/obozow zaglady?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.