Chiny otwierają się na Europę

Opublikowano: 19.03.2024 | Kategorie: Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2108

W ubiegły czwartek Chiny wprowadziły tymczasowy ruch bezwizowy dla obywateli Austrii, Belgii, Węgier, Irlandii, Luksemburga i Szwajcarii. Jest to zaskakująca decyzja ministerstwa spraw zagranicznych Chin Wang Yi, który o swojej decyzji poinformował już wcześniej na konferencji prasowej w Pekinie, która miała związek z sesją Ogólnochińskiego Zgromadzenia Ludowego.

Niektórzy zastanawiali się, czy Chiny w ramach programu, udostępnią również politykę bezwizową dla Polski, wtedy jeszcze nie było wiadome, które kraje skorzystają na rozwiązaniu. Niestety wśród sześciu państw nie znajduje się Polska, a wielka szkoda, bo z pewnością spowodowałoby to znaczne poszerzenie współpracy naszego kraju z Chinami w celach biznesowych i turystycznych.

Do 30 listopada zwykli posiadacze paszportów z tych sześciu państw mogą wjeżdżać do Chin bez wizy w celach biznesowych i turystycznych, ale także w celu odwiedzenia krewnych, znajomych i tranzytowych. Maksymalnie mogą spędzić w Chinach 15 dni bez wizy. Od godziny 5:00 w czwartek na lotniskach w Pekinie, Shenzhen, Chongqing oraz innych głównych lotniskach powitano pierwszych pasażerów przylatujących po wdrożeniu tej polityki.

Francois de Diesbach, podróżnik z Belgii wypowiedział się dla CGTN (międzynarodowy kanał należący do CCTV) na miejscu: „Jestem z Brukseli, mieszkam w Belgii. Przyleciałem do Shenzhen (miasto w Chinach) i Kantonu na dziesięć dni w celu zrobienia interesów. Uważam, że polityka bezwizowa jest bardzo wygodna dla podróżnych z Europy, a zwłaszcza Belgii”.

Anonimowy podróżnik z Węgier wypowiedział się dla CCTV (państwowy nadawca publiczny, główny kanał telewizyjny w Chinach): „Jestem bardzo wdzięczny, że w końcu mogę podróżować do Chin bez wizy. Na pewno będę robić to coraz częściej, ponieważ chcę zobaczyć wszystko, co będę tylko mógł w Chinach. Inny podróżnik z Węgier dla CCTV: „Jestem bardzo zadowolony, ponieważ wjeżdżamy do Chin coraz częściej w celach biznesowych. Jesteśmy zadowoleni, że teraz stało się to jeszcze prostsze”. Z zadowoleniem wypowiadają się również węgierscy urzędnicy, biznesmeni i podróżnicy na temat polityki bezwizowej Chin twierdząc, że nowa polityka ułatwi podróże transgraniczne.

W listopadzie ubiegłego roku Chiny również rozpoczęły okres próbny ruchu bezwizowego dla podróżnych z Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Malezji i Holandii. Trwał on jednak cały rok, w tym przypadku jest to okres krótszy, do końca listopada.

Na stan aktualny, daty publikacji artykułu – ciągle w Polsce nie mamy ruchu bezwizowego między Polską a Chinami. Nadal wymaga się wyrobienia wizy, chcąc przekroczyć granicę z Chinami. W lipcu ubiegłego roku nastąpiła jednak rewolucja, ponieważ okazało się, że obywatele Polski mogliby skorzystać z bezwizowego 30-dniowego wjazdu dla turystów do prowincji Hajnan. 9 lutego 2024 r. na podstawie informacji Państwowego Urzędu ds. Imigracji Chińskiej Republiki Ludowej, obywatele Polski mogą skorzystać z bezwizowego wjazdu, również w celach biznesowych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, korzystania z leczenia, udziału w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i innych. Z tego przywileju skorzystali też obywatele innych 58 krajów, którzy również są uprawnieni do 30-dniowego ruchu bezwizowego do Hajnan.

Autorstwo: Piotr Bednarski
Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.