Szwajcaria przegłosowała małżeństwa jednopłciowe

Opublikowano: 20.12.2020 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1084

Szwajcarski parlament zagłosował za legalizacją małżeństw osób tej samej płci oraz za uproszczeniem procedury uznania płci dla osób transpłciowych.

Projekt ustawy w sprawie równości małżeńskiej był przedmiotem debaty kilkakrotnie od 2013 r. Teraz został przyjęty. Pary gejowskie i lesbijskie będą mogły nie tylko zawrzeć rejestrowany związek partnerski, jak do tej pory, ale również wstąpić w związek małżeński. To oznacza również możliwość uzyskania szwajcarskiego obywatelstwa przez małżonka lub małżonkę z innego kraju oraz możliwość adopcji dzieci.

Kolejna przegłosowana zmiana dotyczy osób trans- i interpłciowych. Aby zmienić informację o płci zapisaną w dokumentach tożsamości oraz wpisać nowe imię, nie będzie potrzebna procedura medyczna ani sprawa w sądzie. Wystarczy złożenie deklaracji w urzędzie stanu cywilnego. Do tej pory zmiana danych osobowych odbywała się w sądzie i była kosztowna: osoba wnioskująca pokrywała 1000 franków kosztów sądowych.

Organizacje LGBT+ działające w Szwajcarii przyjęły decyzję parlamentu z radością: o takie rozwiązania walczyli od kilku lat. „To kamień milowy w walce o prawa szwajcarskiej społeczności LGBT i ważne zwycięstwo dla ich godności, akceptacji i przyjęcia w społeczeństwie” – komentuje na swojej stronie internetowej organizacja aktywistyczna Marriage for All (Małżeństwo dla Wszystkich).

Działacze i działaczki są również przekonani, że gdyby doszło do ogólnoszwajcarskiego referendum w tej sprawie, to społeczeństwo stanowczo opowiedziałoby się za zmianami. W badaniach opinii publicznej zamawianych na początku roku przez organizacje LGBT nawet 80 proc. respondentów popierało ideę małżeństwa dla wszystkich. Żeby do referendum doszło, przeciwnicy ustawy musieliby w ciągu stu dni zebrać 50 000 podpisów pod wnioskiem o jego przeprowadzenie. Konserwatywna chrześcijańska Federalna Unia Demokratyczna zamierza spróbować.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.