Serbia odwołała ogólnoeuropejską „paradę równości”

Opublikowano: 30.08.2022 | Kategorie: Polityka, Seks i płeć, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1719

Serbski prezydent Aleksandar Vučić zapowiedział „przeniesienie lub odwołanie” ogólnoeuropejskiego marszu mniejszości seksualnych w Belgradzie. W ostatnim czasie przeciwko organizacji „parady równości” w serbskiej stolicy protestowały środowiska obrońców rodziny, mogące liczyć na poparcie wielu polityków prawicy.

Pierwotnie manifestacja organizowana przez europejskie ruchy LGBTQWERTY miała odbyć się w dniach 12-18 września. Ostatecznie prezydent Serbii ogłosił jej „przeniesienie lub odwołanie”. Vučić tłumaczy swoją decyzję napiętymi relacjami z samozwańczą Republiką Kosowa, a także trudną sytuacją gospodarczą.

Do sprawy odwołania EuroPride odniosła się premier Ana Brnabić, sama będąca zadeklarowaną lesbijką. Według niej państwo nie chce zabraniać nikomu „praw gwarantowanych przez konstytucję”, ale „pojawia się pytanie jakie konsekwencje może mieć w Serbii organizacja takiego wydarzenia”.

Jednoznacznie na temat odwołania wydarzenia wypowiedziało się przedstawicielstwo Unii Europejskiej. Manifestacja jego zdaniem jest organizowana od wielu lat i „oddaje głos osobom często dyskryminowanym ze względu na swoją orientację”, a to „należy do podstawowych praw UE”.

W weekend w Belgradzie odbyła się kolejna demonstracja organizowana przez środowiska obrońców rodziny. Marsz „O zbawienie Serbii” miał wsparcie prawicowej opozycji w serbskim parlamencie. Zakazania EuroPride domagały się bowiem między innymi ruch Dveri, Serbska Partia „Zavetnici” czy Demokratyczna Partia Serbii.

Na podstawie: Politika.rs, rs.n1info.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.