Rowan Atkinson ponownie krytykuje polityczną poprawność

Opublikowano: 25.06.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 989

Znany głównie z roli „Jasia Fasoli” brytyjski aktor Rowan Atkinson skrytykował panującą w publicznej dyskusji polityczną poprawność. W jego opinii w prawdziwie wolnym społeczeństwie powinno się móc żartować ze wszystkiego, dlatego nie jest mu po drodze z zachodnią „cancel culture. To nie pierwsza wypowiedź artysty utrzymana w podobnym tonie.

Atkinson właśnie rozpoczął promocję zrealizowanego dla platformy Netflix serialu „Człowiek kontra pszczoła”. Przy tej okazji udzielił szeregu wywiadów, a jeden z nich irlandzkiemu dziennikowi „The Irish Times”. Wyraźnie krytycznie odniósł się w nim do panującej w Europie Zachodniej politycznej poprawności.

Najbardziej artyście nie podoba się „cancel culturowe”, czyli kultura anulowania polegająca na objęciu ostracyzmem osoby wygłaszającej według środowisk lewicowo-liberalnych „kontrowersyjne” opinie.

– Wydaje mi się, że sednem komedii jest obrażanie, że komedia musi mieć potencjał bycia obraźliwą. I nie można komików pozbawiać tej możliwości. Każdy żart jest opowiedziany czyimś kosztem. To jest definicja żartu. Coś, ktoś, lub jakaś idea musi zostać bezlitośnie wyśmiana – twierdzi wybitny brytyjski aktor komediowy.

Według niego o prawdziwej wolności można mówić jedynie wtedy, gdy każdy może robić sobie żarty ze wszystkiego. Sam Atkinson zaczynał zresztą od wyśmiewania Kościoła Anglii, arystokratów i armii jako nietykalnego wcześniej establishmentu. Teraz ponownie trzeba jednak uważać na to, co się wyśmiewa.

Odtwórca roli „Jasia Fasoli” uważa tymczasem, że „na świecie jest wielu aroganckich, agresywnych, zadufanych w sobie ludzi”, ale „nie wszyscy siedzą w parlamencie”. Z tego powodu komicy powinni mieć prawo robić sobie żarty także z osób znajdujących się niżej w drabinie społecznej.

Brytyjski aktor nie pierwszy raz zabiera głos w sprawie politycznej poprawności. Na początku ubiegłego roku stwierdził, że wspomniana już „cancel culture” przypomina mu średniowieczny tłum poszukujący osoby godnej potępienia.

Na podstawie: IrishTimes.com
Źródło: Autonom.pl

19

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.