Tacy chytrzy, a tacy durni

Opublikowano: 07.04.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1151

Spędził dwie dekady działając w tajemnicy, pełniąc bardzo wrażliwą rolę w izraelskiej armii i służbach wywiadowczych. Jego stanowisko, dowódcy Jednostki 8200, jednej z najważniejszych agencji inwigilacyjnych na świecie, wymagało zachowania najwyższej tajemnicy. Zamiast tego, obecnie, za sprawą błędu, który jest naprawdę niewiarygodny w swojej banalności, nazwisko Yossi Sariela stało się publicznie znane.

Ujawniła to gazeta „The Guardian” w ekskluzywnym raporcie. Tożsamość dowódcy została zrekonstruowana online po tym, jak książka, którą opublikował na „Amazonie”, pozostawiła cyfrowy ślad na prywatnym koncie Google’a utworzonym na jego nazwisko. Wraz z unikalnym identyfikatorem i linkami do profili do serwisów z mapami i kalendarzem.

Książka pt. „The Human Machine Team” i opublikowana pod pseudonimem w 2021 roku, dotyczy relacji między personelem wojskowym a maszynami po pojawieniu się sztucznej inteligencji. Elektroniczna wersja książki zawierała jednak anonimowy adres e-mail, który można było powiązać z nazwiskiem i kontem Sariela. W oświadczeniu Siły Obronne Izraela przyznały, że ujawnienie danych osobowych dowódcy nastąpiło „przez pomyłkę”. Dodano, że „sprawa zostanie zbadana, aby uniknąć powtórzenia się podobnych przypadków w przyszłości”.

Teraz misja Sariela stanie się jeszcze bardziej skomplikowana. Co więcej, jego jednostka była ostatnio krytykowana w kraju za to, że nie przewidziała ataku Hamasu z 7 października na południu Izraela. Mimo to wydaje się, że w wojnie w Gazie izraelskie IDF przyjęły wizję, którą Sariel zaproponował w swojej książce. Mówił w niej o „maszynach celowniczych” zasilanych sztuczną inteligencją, wykorzystywanych następnie do nalotów na terytorium Palestyny. Według „The Guardiana”, w ostatnich miesiącach Izrael wdrożył szereg systemów wspomagania decyzji opartych na sztucznej inteligencji, opracowanych przez Jednostkę 8200 pod kierunkiem Sariela.

Na podstawie: TheGuardian.com, Repubblica.it
Źródło: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.