Producenci żywności oszukują nas szkodliwą fruktozą

Opublikowano: 08.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1164

Producenci żywności znowu oszukują nas fałszywymi reklamami. Większość konsumentów jest coraz bardziej świadomych i chcą unikać produktów zawierających szkodliwe dla zdrowia składniki. Syrop glukozowo-fruktozowy jest jedną z tych substancji, które wyrobiły sobie złą opinię. W jaki sposób nas oszukują?

SYROP GLUKOZOZO-FRUKTOZOWY ZMIENIA NAZWĘ

Ten wątpliwy słodzik – syrop glukozowo-fruktozowy, który jest znacznie tańszy od zwykłego cukru i przedłuża termin ważności produktów jest powiązany z wieloma problemami zdrowotnymi, takimi jak: choroby serca, otyłość, demencję, cukrzycę, rak, niewydolność wątroby. Z tego powodu wielu konsumentów zaczęło sprawdzać etykiety żywności i odsuwać żywność zawierającą syrop glukozowo-fruktozowy. Spowodowało to zmniejszenie zysków producentów żywności.

Jednak producenci znaleźli podstępny sposób oszukania klientów. Zamiast usunąć z produktów ten szkodliwy składnik, zmienili jego nazwę.

Przez lata przemysł kukurydzy próbował nas zwodzić. W 2010 roku Stowarzyszenie Kukurydzy (Corn Refiners Association) starało się poprawić wizerunek syropu glukozowo-fruktozowego. Na szczęście, FDA odrzuciło ich wniosek o zmianę nazwy syropu glukozowo-fruktozowego na bardziej naturalne określenie: „cukier kukurydziany”. Niemniej jednak udało się im zmienić nazwę z “syropu glukozowo-fruktozowego” na “syrop fruktozowy” lub “fruktozę”.

DLACZEGO ZALEŻY IM NA WYRAZIE “FRUKTOZA”?

Ponieważ, fruktoza jest cukrem zawartym w owocach. Brzmi o wiele zdrowiej i naturalniej, niż syrop glukozowo-fruktozowy. Jednak glukoza w owocach jest naturalnym składnikiem. Spożywamy ją wraz z błonnikiem, enzymami, witaminami i minerałami.

Toksyczny składnik nazywany teraz fruktozą lub syropem fruktozowym, zawiera jeszcze wyższe stężenia szkodliwego syropu glukozowo-fruktozowego, co czyni go większym zagrożeniem dla zdrowia, niż zwykły używany do tej pory syrop. Regularny syrop glukozowo-fruktozowy (HFC-42 lub HFC-55) zawiera odpowiednio 42 lub 55 procent fruktozy, a nowy nazywany teraz fruktozą lub syropem fruktozowym HFC-90, zawiera 90 proc fruktozy.

Firmy spożywcze wykorzystują zmianę nazwy syropu, aby ukryć go w swoich produktach. Oszustwo jest powszechne. Przez to, że zmienili nazwę z syropu glukozowo-fruktozowego na glukozę, piszą na opakowaniach produktów: „produkt nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego”.

CO NA TO FDA?

Odmówili uznania HFC-90 jako bezpieczny składnik produktów żywnościowych, jednak nic z tym nie robią.

Ze względów budżetowych i długiego okresu badania produktów, FDA w 1997 roku postanowiło, że firmy spożywcze mogą same badać swoje produkty i określać, czy są bezpieczne, czy nie. Ten system samoregulacji legalnie pozwala producentom żywności przekładać zyski nad zdrowiem konsumentów.

Co ciekawe. Syrop glukozowo-fruktozowy jest gorszym zdrowotnie produktem od cukru.

Najlepszym sposobem na ochronę zdrowia przed produktami korporacyjnymi jest unikanie przetworzonej żywności i dokładne czytanie etykiet na produktach.

Wymienię najbardziej popularne nazwy syropu glukozowo-fruktozowego, których nie powinniśmy spożywać:

– syrop kukurydziany,

– syrop glukozowy,

– syrop glukozowo-fruktozowy,

– syrop tapioki,

– fruktoza,

– krystaliczna fruktoza.

Autorstwo: Amy Goodrich
Tłumaczenie: Kasia Brzoza
Źródło oryginalne: NaturalNews.com
Źródło polskie: OnaLubi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. rumcajs 09.02.2017 12:16

    Za podawanie kłamliwej informacji „produkt nie zawiera syropu glukozowo-fruktozowego”, z równoczesnym stosowaniem tejże pod inna nazwa w produkcie, powinno sie skonfiskowac całay taki towar i zutylizowac na koszt producenta. Proponuje tez poczytac, co jest w skłądzie , kiedys bardzo szcownej marki; E.Wedel….

  2. MichalR 09.02.2017 12:44

    No ale po prawdzie to są inne produkty. Syrop glukozowo-fruktozowy składa się z dwóch cukrów w proporcji niemal 1:1. Syropy glukozowe lub fruktozowe są zdominowane przez jeden rodzaj cukru prostego. Z czego glukoza jest dla nas tym naturalniejszym bo do niej nasze organizmy przyzwyczajały się przy okazji jedzenia owoców w odpowiednich sezonach i odpowiednich ilościach przez tysiąclecia, a fruktoza jest nowinką, która jest słodka, ale nie daje nam uczucia nasycenia.

    Innymi słowy jeśli będziemy jedli dużo fruktozy, to ciągle będziemy się czuli głodni, bo nasz organizm nie zauważy że dostarczyliśmy mu cukru, mimo tego, że będzie miał już odpowiednie zapasy energii z których normalnie jest w stanie skorzystać. Glukoza w przeciwieństwie do fruktozy jest normalnie rozpoznawana przez organizm. Dzięki temu znika uczucie głodu.

  3. Seweryn 09.02.2017 22:15

    Zamiast cukrow prostych (glukowa i fruktoza), dwucukrow (sacharoza), zacznijcie uzywac extract z stevia rebaudiana – steviol glycosides.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.