Rekordowa kara dla firmy sprzedającej fałszywe zboże z Ukrainy

Opublikowano: 05.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2336

Blisko półtora miliona złotych będzie musiała zapłacić firma importująca zafałszowane produkty rolne z Ukrainy. Kara ma spełniać funkcję prewencyjną, a więc zniechęcać przedsiębiorstwa do nieuczciwych praktyk handlowych. Organy kontrolne prowadzą kolejne postępowania wobec podmiotów sprzedających zboże techniczne jako spożywcze.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie prowadzi wzmożone kontrole ukraińskich zbóż, reagując w ten sposób na doniesienia polskich rolników i sytuację na rynku. Według portalu Farmer.pl nałożyła ona właśnie rekordową karę na firmę importującą rzepak techniczny i pszenicę paszową.

Jedno ze skontrolowanych przedsiębiorstw wprowadziło do obrotu na terytorium Polski blisko 3882 ton ukraińskiego rzepaku technicznego, który został oznaczony jako pochodzący z województwa lubelskiego rzepak konsumpcyjny. Dodatkowo ten sam podmiot uczynił podobnie z 7670 tonami pszenicy paszowej.

To niejedyne kary nałożone w ostatnich miesiącach przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nawet kilkaset tysięcy złotych muszą zapłacić firmy sprzedające ukraińskie zboże techniczne jako produkty przeznaczone do konsumpcji. Niektórzy polscy przedsiębiorcy stosujący nieuczciwe praktyki handlowe dodatkowo utrudniali przeprowadzenie niektórych kontroli. Inspekcja prowadzi obecnie kolejne postępowania w podobnych sprawach.

W styczniu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak informował, że tylko w 2022 roku do Polski praktycznie bez żadnej kontroli wwieziono blisko 223,5 tony zboża technicznego.

Na podstawie: Farmer.pl
Źródło: Autonom.pl

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nie ujawniła nazwy ukaranej firmy. Nałożona grzywna nie jest jeszcze prawomocna. Oficjalną ministerialną listę firm, które importowały zboże z Ukrainy, znajdziesz TUTAJ.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Dandi1981 05.04.2024 10:29

  Pewnie ktos chcial zarobic nie powiazany z mafia rzadzaca i Bach kara 1,5 mln gdzie na procederze zarobiono miliardy zl, wiec oni moga zaplacic nawet te 1,5 miliona i kontynowac proceder trujac polakow i nie tylko chlebkiem wytworzonym z ziarna ktora nawet dla zwierzat sie nie nadaje.
  A o przekroczeniu w nich wszystkich norm pestecydow nie wspominajac.
  Temu wybierajac zwyklego chopa z widlami do sejmu sprawilo by ze byl by mniej skorupowany od elit ktore pozyczaja miliony na kampanie a w rzeczy samej to sa wybierane przez bogatych bo nie pozycze milionow obcemu tylko swojemu pieskowi co bedzie apprtowal jak karze bo mam kwity na niego jak podskoczy.

 2. bboyprezes 05.04.2024 12:49

  Te półtora miliona to rzeczywiście wygląda trochę miernie jak na karę.
  Prewencyjnie to by ogłosili karę 50-500 milionów.
  Tak jak to zrobili z zabieraniem aut za jazdę na gazie; piwko za dychę i auto za 40 tys bye bye. Czyli np. przelicznik 1:4000.
  Zarobiłeś na handlu trefnym zbożem 1mln? To kara… 4 miliardy 😁😁

 3. replikant3d 05.04.2024 19:44

  Zwykła ,,pokazówka.. pokarają parę firemek by zadowolić opinię publiczną, a proceder będzie nadal kontynuowany. Pamiętacie afery z solą drogową i spleśniałym mięsem? Tu będzie to samo. Zamiotą wszystko pod dywan i będzie cisza.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.