Producenci drobiu odpowiadają na zarzuty brytyjskich instytucji

Opublikowano: 29.03.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1358

Przedstawiciele polskiego sektora drobiarskiego odpowiedzieli na doniesienia o rosnącej liczbie infekcji salmonellą wywołanych wyrobami sprowadzonymi z naszego kraju i możliwość wprowadzenia zakazu importu niektórych produktów tego typu z Polski.

Głos w sprawie kontrowersji wokół polskiego mięsa drobiowego zabrali przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza oraz Związku Polskie Mięso. W odpowiedzi na zarzuty kierowane ze strony brytyjskich kontrahentów pojawiły się zapewnienie, iż polskie mięso drobiowe „było, jest i będzie bezpieczne”. Dodano, iż krajowe standardy produkcji w Polsce wynikają z rygorystycznych przepisów europejskich i lokalne przedsiębiorstwa je wdrożyły i się ich trzymają.

Przypomnijmy, w grudniu 2023 roku okazało się, że to kurczaki z Polski były przyczyną licznych przypadków salmonelli w UK. W związku z tym Food Standards Agency wydało ostrzeżenie dotyczące importu mięsa tego typu z Polski oraz podjęło dochodzenie w związku z 200 przypadkami wystąpienia salmonellozy. W tej sprawie prowadzono również rozmowy z urzędnikami w Polsce i UE, które miały na celu „zapewnić podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu poprawy bezpieczeństwa drobiu i jaj importowanych z Polski”.

Z kolei w marcu 2024 miały zostać podjęte kolejne działania w tym kierunku. Jak wynika z ustaleń korespondenta naukowego ITV News Martina Stewa i dziennikarza śledczego „The Bureau of Investigative Journalism Investigative” Andrewa Wasleya rozważane było wprowadzenie ograniczenia importu polskiego drobiu. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: „Zakaz importu drobiu z Polski do UK coraz bardziej realny”.

Jak czytamy na łamach specjalistycznego portalu „Food Safety News” ze strony polskiej wystosowano odpowiedź w tej sprawie. Podkreślono w niej, iż polski przemysł drobiarski obroni się sam. „Przypominamy, że instytucje państwowe stale nadzorują warunki hodowli i produkcji na każdym etapie. Przeprowadzają wiele procedur kontrolnych i dbają o to, aby produkty były w pełni bezpieczne dla zdrowia konsumentów”.

„Nad całym procesem czuwają lekarze weterynarii sprawujący na co dzień nadzór nad stadami oraz Inspekcja Weterynaryjna, która bada zwierzęta i pozyskiwane od nich mięso. Polscy producenci długo i ciężko pracowali na swoją pozycję i nigdy nie pozwoliliby sobie na podważenie reputacji polskiego drobiu na rynkach światowych”.

Dodajmy, iż Polska jest czołowym producentem mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, a ponad połowa krajowej produkcji trafia właśnie na eksport. W marcu Jacek Czerniak, sekretarz stanu w polskim ministerstwie rolnictwa spotkał się z przedstawicielami branży drobiarskiej, aby omówić stojące przed nią wyzwania. Jednym z omawianych tematów było opracowanie rozwiązań ograniczających występowanie salmonellozy.

FSA podało, że w 2023 r. w Wielkiej Brytanii odnotowano 200 przypadków salmonellozy wywołanej różnymi szczepami Salmonella Enteritidis powiązanymi z mięsem drobiowym i jajami pochodzącymi z Polski. Agencja zbadała ponad 90 incydentów w ciągu ostatnich dwóch lat, z czego dwa ogniska były związane z jajami, a trzy z mięsem drobiowym w Polsce w 2023.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Zdjęcie: cicitony (CC0)
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

1 wypowiedź

  1. ARTUR 30.03.2024 00:48

    Jeśli Ukraina eksportuje pod szyldem Polski drób do Anglii to normalne że nie jest to zdrowe mięso .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.