Policja zaatakowała obóz protestacyjny Indian Ngäbe

Opublikowano: 01.05.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 513

Co najmniej siedmiu działaczy z ludu Ngäbe zostało rannych, po tym gdy 25 kwietnia 2014 roku, panamska policja przypuściła szturm na ich obozy protestacyjne. Brzegi rzeki Tabasará w zachodniej Panamie stały się areną sporadycznych potyczek między uzbrojonymi oddziałami policji, w liczbie około 200 funkcjonariuszy, a grupami demonstrantów występujących przeciwko budowie zapory wodnej Barro Blanco.

Tysiące ludzi, w tym rdzenni mieszkańcy Panamy, polega na rzece Tabasará, która stanowi ważny element gospodarki lokalnych społeczności. Oponenci projektu obawiają się katastrofalnego wpływu tamy na środowisko i krytykują politykę rządu, który przed realizacją inwestycji nie podjął żadnych, autentycznych konsultacji. Ich sprzeciw ma uzasadnione powody. Konstrukcja zapory doprowadzi do powstania sztucznego zbiornika wodnego który zaleje przybrzeżne ziemie, niszcząc stanowiska archeologiczne i żyzne tereny rolnicze. Budowa tamy wpłynie również na wędrowne gatunki ryb; ich egzystencja stanie pod znakiem zapytania.

Policyjna akcja wymierzona w obozowiska Indian Ngäbe, od miesięcy pokojowo obozujących nad brzegami rzeki w pobliżu ich społeczności Comarca Ngäbe-Bugle, była spodziewana, po tym gdy w połowie kwietnia 2014 roku ich sprzeciw został odrzucony przez Sąd Najwyższy Panamy. W wypowiedzi dla gazety El Nacional, rzecznik policji, Mara Rivera, przekonywała że interweniujące służby by usunąć obozowiska użyły „tylko gazu łzawiącego”. Jednakże sami Ngäbe twierdzą, że użyto także gumowych kul. Jeden z protestujących, Julio Carpintero, odniósł poważne obrażenia, po tym gdy trafiono go prosto w twarz. W obawie przed aresztowaniem żaden Ngäbe nie szukał pomocy w klinikach i ośrodkach medycznych. Zamiast tego każdy z poszkodowanych został otoczony opieką w swojej społeczności. Według Rivery, trzech policjantów również zostało rannych po tym gdy protestujący Indianie zaczęli bronić swoich pozycji wykorzystując zgromadzone kamienie.

Represje wymierzone w Indian broniących własnego środowiska życia i źródeł utrzymania, zastosowano w bardzo gorącym momencie, na tydzień przed ogólnokrajowymi wyborami.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Ricardo Miranda
Na podstawie: intercontinentalcry.org, telemetro.com, laestrella.com.pa
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.