To nieprawda, że ekstremalne zjawiska pogodowe się nasilały

Opublikowano: 23.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1974

Nowy raport Instytutu Frasera poddaje w wątpliwość twierdzenia, że ​​ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze, argumentując, że takie twierdzenia rządów i mediów nie znajdują potwierdzenia.

„Wiele rodzajów ekstremalnych warunków pogodowych nie wykazuje oznak nasilenia, a w niektórych przypadkach maleje” – czytamy w raporcie z 18 kwietnia zatytułowanym „Extreme Weather and Climate Change”. W raporcie ostrzega się, że w oparciu o twierdzenia, których prawdziwość nie została udowodniona, rządy wprowadzają „coraz bardziej restrykcyjne przepisy” wobec kanadyjskich konsumentów produktów energetycznych, co obarczyło kosztami gospodarkę Kanady i obniżyło standardy życia jej obywateli”.

„Twierdzenia dotyczące ekstremalnych warunków pogodowych nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do wprowadzenia długoterminowych systemów regulacyjnych, które szkodzą obecnym standardom życia w Kanadzie i postawią przyszłe pokolenia w gorszej sytuacji” – czytamy w raporcie.

Autorzy wyrażają także obawy, że światowi przywódcy posługują się „niezwykłymi twierdzeniami” dotyczącymi klimatu Ziemi, aby usprawiedliwić działania obniżające standardy życia, takie jak porzucenie kapitalizmu i eliminacja paliw kopalnych. Twierdzą, że kapitalizm i paliwa kopalne umożliwiły ludziom odejście od pracy fizycznej w rolnictwie, opracowanie technologii prowadzących do wydłużenia życia i zmniejszenia śmiertelności noworodków oraz udziału w demokracji.

W raporcie zadaje się pytanie, czy istnieją „dowody na poparcie twierdzenia, że ​​zmiany klimatyczne są tak poważne”, że uzasadniają „nadzwyczajne działania”, takie jak te, które są podejmowane.

W raporcie nie podważa się twierdzeń Międzyrządowego Zespołu Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu (IPCC), jakoby od lat pięćdziesiątych XX wieku Ziemia ocieplała się, nazywając tę ​​ocenę „powszechnie akceptowaną i dokładnie odzwierciedlającą rzeczywistość”. Autorzy nie zgadzają się jednak z twierdzeniem, że ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, huragany, susze i pożary, zdarzają się coraz częściej.

Podczas gdy panel ONZ wskazuje, że od 1950 r. nastąpił pewien wzrost liczby pożarów lasów w „niektórych regionach”, raport Instytutu Frasera stwierdza, że ​​dane nie wykazują wyraźnej tendencji w zakresie wzrostu częstotliwości i intensywności. Dodaje, że w Kanadzie liczba i rozmiary pożarów zmniejszają się od lat pięćdziesiątych XX wieku do chwili obecnej.

Raport nie obejmuje danych z 2023 r., kiedy w Kanadzie wystąpił najbardziej niszczycielski sezon pożarów lasów w najnowszej historii, w którym spłonęło 18,4 mln hektarów w porównaniu ze średnią z 10 lat wynoszącą 2,5 mln. Rząd federalny obwinił za niszczycielski sezon pożarów zmiany klimatyczne, a premier Justin Trudeau w poście w serwisie „X” stwierdził, że w Kanadzie „coraz więcej tych pożarów jest spowodowanych zmianami klimatycznymi”.

Jeśli chodzi o susze, Instytut Frasera wskazuje, że IPCC ma „średnią pewność”, iż liczby te rosną. Dowody leżące u podstaw takich twierdzeń są „wyraźnie mieszane i niespójne” – stwierdza raport, cytując dane Międzynarodowej Agencji Energetycznej z 2021 r., z których wynika, że ​​dotkliwość suszy w Kanadzie w latach 2000–2020 tylko nieznacznie przekraczała średnią światową.

Chociaż IPCC twierdzi, że powodzie „prawdopodobnie” nasiliły się od 1950 r., w raporcie stwierdzono, że trendy wykazują „dużą zmienność regionalną i brakuje im ogólnego statystycznego znaczenia spadku lub wzrostu na całym świecie”. Cytuje także kanadyjski raport dotyczący zmian klimatu z 2019 r., w którym stwierdzono, że nie wydaje się, aby istniały „wykrywalne trendy w zakresie krótkotrwałych ekstremalnych opadów w Kanadzie w skali całego kraju”.

Jeśli chodzi o huragany, tornada i cyklony, w raporcie przyznano, że IPCC „sugeruje, iż istnieje prawdopodobne nasilenie się niektórych cech cyklonów tropikalnych”. Jednak dowody na to, że zdarzają się coraz częściej lub są spowodowane działalnością człowieka, „albo przeczą narracji IPCC, albo nie wskazują na żadne trendy w danych” – czytamy w raporcie.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Szwęda 23.04.2024 14:42

  Na koniec ma chodzić w tym wszystkim o wymordowanie 99% populacji na Ziemi i pozostawienie przy zyciu kilku milionów ludzi. Potwory w ludzkiej postaci opracowali bez liku metod na zmniejszanie populacji, zmniejszanie urodzeń, wywoływanie w ogromnej liczbie ludzi śmiertelnych chorób przez trucie żywności, wody, skażanie środowiska plastikiem, szerzenie pedrylstwa i wiele wiele innych metod.

 2. Bruce Lee 23.04.2024 20:31

  Rzeczywiście w ciągu ostatnich 40-u lat obserwować można podwyższenie średniej temperatury zimowej,ale to się cyklicznie zdarza ,że bywają okresy zimne i ciepłe.Trudno mi jednak łyknąć ten kit ,iż samochody napędzane węglem są remedium na wszystkie bolączki tego świata.

 3. emigrant001 24.04.2024 11:51

  “rządy wprowadzają „coraz bardziej restrykcyjne przepisy” co obarczyło kosztami gospodarkę i obniżyło standardy życia jej obywateli”.
  skoro celem tych ekoświrów jest działanie przeciwko społeczeństwu, to czemu społeczeństwo ich nadal toleruje, zamiast ekologicznie zutylizować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.