20% lasów bez wycinek nie może czekać

Opublikowano: 24.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1327

We wtorek zakończyła się pierwsza część Ogólnopolskiej Narady o Lasach. Po wystąpieniach przedstawicieli Lasów Państwowych możemy się obawiać, że leśnicy będą próbowali rozwodnić i opóźnić wyłączenie 20 proc. lasów z wycinek. To niedopuszczalne – badania opinii publicznej pokazują wyraźnie, że Polki i Polacy oczekują szybkiej ochrony najcenniejszych polskich lasów przed piłami.

Zorganizowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ogólnopolska Narada o Lasach miała m.in. wypracować plan objęcia ochroną 20 proc. powierzchni lasów, co jest zobowiązaniem rządu wobec wyborców, zawartym w umowie koalicyjnej. W czasie narady Lasy Państwowe przedstawiły stanowisko, które ma na celu rozwodnić ten cel i opóźnić jego wprowadzenie nawet o 10 lat.

„Nie ma na to naszej zgody” – mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska. „W czasie narady Lasy Państwowe zaproponowały do wyłączenia z wycinek tereny, gdzie już obecnie nie prowadzą pozyskania drewna ze względu na trudny dostęp – na przykład bagna, strome górskie zbocza czy wyspy. Dodatkowo, Lasy próbują też grać na zwłokę – zaproponowały rozciągnięcie całego procesu ograniczenia wycinek aż do 2034 roku” – dodaje Józefiak.

Badanie CBOS z marca 2024 roku pokazuje, że dwie trzecie Polek i Polaków chce pilnego wyłączenia deklarowanej, jednej piątej polskich lasów z gospodarki leśnej. Jak wynika z wyliczeń Greenpeace Polska, każdego dnia z polskich lasów wyjeżdża 5800 tirów pełnych ściętych drzew.

„Wiele mówi się w ostatnim czasie o potrzebie odbudowy zaufania do Lasów Państwowych. Leśny koncern musi zdać sobie sprawę, że torpedując ochronę najcenniejszych lasów nie odbudują zaufania Polek i Polaków. Społeczeństwo chce pilnego wyłączenia 20 proc. lasów z wycinek, a nie za 5, 10 czy 15 lat. Najcenniejsze przyrodniczo i społecznie lasy powinny zostać objęte trwałą ochroną jak najszybciej — rolą resortu środowiska jest, aby ten proces był przemyślany, ale też sprawny — mówi Krzysztof Cibor, szef zespołu kampanii w Greenpeace Polska.

Autorstwo: Marek Józefiak
Źródło: Greenpeace.org


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rozrabiaka 25.04.2024 10:25

    “Nie ma na to naszej zgody” – mówi Marek Józefiak, rzecznik i ekspert ds. polityki ekologicznej w Greenpeace Polska.” Czy milionik na konto wystarczy aby Greenpeace zmienił zdanie? Hmmm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.