Naukowcy odkryli przyczyny upadku cywilizacji Majów

Opublikowano: 11.02.2024 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3233

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz z University at Albany, na podstawie interdyscyplinarnych badań opublikowanych w „Nature Communications”, doszli do wniosku, że upadek Mayapan, kulturalnej i politycznej stolicy ludu Majów na Półwyspie Jukatan, był w dużym stopniu spowodowany przez suszę w XIII-XIV wieku naszej ery.

Badania te łączą dane archeologiczne, historyczne i paleoklimatyczne, aby zbadać dynamiczne relacje między zmianami klimatycznymi, konfliktem wewnętrznym i upadkiem politycznym w Mayapan w XIV i XV wieku naszej ery.

Analiza 205 ludzkich szkieletów za pomocą spektrometrii mas z akceleratorem (AMS) pozwoliła na stworzenie wysokorozdzielczej historii fluktuacji populacji w Mayapan. Dodatkowo, badania osteologiczne i paleoklimatologiczne wskazują, że długotrwała susza nasiliła napięcia między rywalizującymi frakcjami, co ostatecznie doprowadziło do opuszczenia miasta. Pomimo upadku Mayapan, struktury polityczne i gospodarcze Majów przetrwały regionalnie aż do kontaktu z Europejczykami na początku XVI wieku.

Wyniki badań mają znaczenie nie tylko historyczne, ale także aktualne, ponieważ ukazują, jak zmiany klimatyczne mogą wpływać na społeczeństwa. Naukowcy podkreślają, że obecne społeczeństwa mogą czerpać lekcje z przeszłości, przygotowując się na przyszłe wyzwania związane ze zmianami klimatu. Problem suszy, który wpłynął na upadek Mayapan, jest przestrogą dla współczesnych cywilizacji, jak ważne jest zrozumienie złożoności zmian społecznych w odpowiedzi na zaburzenia klimatyczne.

Studium przypadku Mayapan podkreśla znaczenie interdyscyplinarnych badań w zrozumieniu przeszłych zdarzeń i ich wpływu na przyszłość. Podczas gdy susza była kluczowym czynnikiem przyspieszającym konflikty i upadek, to reakcje ludzkie na trudne warunki środowiskowe odegrały również istotną rolę w determinowaniu dalszych losów społeczności Majów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rici 11.02.2024 17:02

  Bardzo nierzetelny artykul.
  Cywilizacja Majow rozwijala sie w czasie od okolo 2000 rpne do okolo 800 rne.
  W koncowym okresie rozwoju nastapily wojny domowe pomiedzy poszczegolnymi miastami-panstwami, co spowodowalo niszczenie kraju, a takze ataki zewnetrznych wrogow , jak Toltekowie a pozniej Toltekow zniszczyli Aztekowie.
  Okolo 800 rne cywilizacja ta juz praktycznie nie istniala, zniszczenia spowodowane przez wojne i pozary byly zbyt duze.
  Miasto Mayapan zostalo zalozone przez Toltekow, no moze byla tam czesc ludnosci ktora mowila w jezyku Majow.
  Z jednej strony nie dziwie sie autorowi tego artykulu poniewaz opieral sie na publikacji naukowcow uniwersyteckich. Ale dziwie sie jak ci “uniwersyteccy naukowcy” nie maja pojecia o historii. Jak nie maja pojecia o historii to niech sie najpierw naucza a pozniej prowadza badania. Bo ta publikacjia to podejrzewam szok dla prawdziwych naukowcow.

 2. Foxi 11.02.2024 20:32

  W czerwonym barwniku który lubili smarować na siebie i używali praktycznie do wszystkiego była trucizna.

 3. urartur 12.02.2024 11:05

  Przeanalizujcie kodeks drezdeński i rozmyślcie dlaczego ich miasta z kamienia latały, po tym dojdziecie czy faktycznie ta cywilizacja faktycznie upadła.

 4. rici 12.02.2024 13:51

  Rownie ciekawa, jezeli nie ciekawsza jest historia ludu Olmekow.
  Na ten temat sie niewiele mowi, lub wcale, ale byl to lud ktory stworzyl jedna z najwiekszych cywilizacji w tym regionie /1200-400 rpne/. Tylko to byl lud negroidalny.
  No jak murzyni w Ameryce przed nasza era?.
  Podobnie nic sie nie mowi o fenickich reliefach i napisach na skalach w Brazyli.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.