Nowojorskie muzeum zamyka wystawy o rdzennych Amerykanach

Opublikowano: 30.01.2024 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1711

Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, ze względu na nowe przepisy wymagające przy takich ekspozycjach „zgody rdzennych mieszkańców”, zamyka wystawy o Indianach.

To nowe regulacje rządowe, które nakładają na muzea w Stanach Zjednoczonych obowiązek uzyskania „zgody potomków rdzennych plemion” na eksponowanie określonych obiektów. Niektóre sale w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku są już zamknięte. Ogłoszono to w piątek 26 stycznia.

Administracja Bidena zdecydowała się zrewidować tzw. ustawę „Nagpra”, która dotyczy „ochrony i repatriacji grobów rdzennych Amerykanów”. Od 1990 r. ustawa na poziomie federalnym, przewiduje ochronę i restytucję szczątków ludzkich, obiektów grobowych, obiektów sakralnych i obiektów dziedzictwa kulturowego rdzennych Amerykanów.

Nowelizacja tych przepisów weszła w życie 12 stycznia i wymaga obecnie od muzeów uzyskania zgody potomków rdzennych plemion przed wystawieniem tych obiektów. To proces długotrwały, a w wielu przypadkach może się okazać dla muzeów i zbyt kosztowny. „Potomkowie rdzennej ludności” szybko zwietrzyli tu także możliwość dodatkowego zarobku.

Kilka amerykańskich muzeów wycofało już wiele przedmiotów z gablot ekspozycyjnych. Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku po prostu podjęło decyzję o zamknięciu kilku swoich sal, zamiast usuwania lub zakrywania niektórych obiektów.

Wokizm triumfuje, a dyrektor muzeum Sean Decatur w e-mailu skierowanym do pracowników napisał, że „pomieszczenia, które zamykamy, są pozostałością po czasach, gdy muzea takie jak nasze nie szanowały wartości, perspektyw, a nawet podważały człowieczeństwo rdzennej ludności”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Washington Post”
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.