Stolica Indii dusi się w trującym dymie podpalonej góry śmieci

Opublikowano: 24.04.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1234

Indie zmagają się z poważnym kryzysem związanym z rosnącą liczbą pożarów na ogromnych wysypiskach śmieci w kraju. Stolica Indii, Nowe Delhi, została w ostatnim czasie duszona przez gęsty, duszący dym, który rozprzestrzeniał się z pożaru na jednym z największych wysypisk w mieście — Ghazipur.

Pożar, który wybuchł w niedzielę na wysypisku Ghazipur, spowodował niebezpieczne wydzielanie ciepła i emisję metanu, dołączając do narastających wyzwań klimatycznych Indii. Choć do wtorku ogień udało się w dużej mierze opanować, mieszkańcy pobliskich terenów skarżyli się na podrażnienia gardła i oczu spowodowane utrzymującym się ostrym zapachem.

Przyczyna pożaru pozostaje nieznana, jednak pożary na wysypiskach śmieci często wywołane są przez łatwopalne gazy wydzielające się z rozkładających się odpadów. Niestety, problem ten nasila się z każdym rokiem wraz z nadejściem letnich upałów w Nowym Delhi, kiedy wysypiska zaczynają płonąć, a gnijące śmieci dodatkowo zwiększają emisję gazów cieplarnianych.

Indie są światowym liderem pod względem emisji metanu z wysypisk śmieci, wytwarzając więcej tego gazu niż jakikolwiek inny kraj na świecie. Według raportu z 2023 roku, w Indiach znajduje się około 3 000 wysypisk, z których większość jest przeładowana i emituje niebezpieczne gazy. Jeden z nich, wysypisko Ghazipur, sięga 65 metrów wysokości, niemal dorównując wysokości słynnego Taj Mahal, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Emisja metanu z wysypisk to nie jedyny problem. Przez lata toksyny wsiąkały w grunt, zanieczyszczając zasoby wody pitnej dla tysięcy ludzi mieszkających w pobliżu. Mieszkańcy skarżą się na dotkliwe problemy skórne i trudności w oddychaniu spowodowane długotrwałym narażeniem na te niebezpieczne warunki.

Władze borykają się z próbami rozwiązania tego problemu. Codziennie na wysypisko Ghazipur trafia ponad 2 300 ton odpadów, a próby wydobywania z niego metanu idą opornie. Plany przekształcenia tych ogromnych gór śmieci w tereny zielone, zapowiadane w ramach inicjatywy “Czyste Indie”, wciąż czekają na realizację.

Choć Indie chcą ograniczyć emisje metanu, kraj ten nie dołączył do porozumienia Global Methane Pledge, w którym 155 państw zobowiązało się do zbiorowego obniżenia globalnych emisji tego gazu o co najmniej 30% do 2030 roku. Naukowcy szacują, że taka redukcja mogłaby pomóc w ograniczeniu globalnego ocieplenia o 0,2 stopnia Celsjusza, wspierając tym samym realizację celu utrzymania wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopnia.

Indie tłumaczą, że większość ich emisji metanu pochodzi z rolnictwa, a nie z wysypisk śmieci. Jednak problem rosnących gór odpadów i związanych z nimi zagrożeń zdrowotnych oraz środowiskowych wciąż czeka na kompleksowe rozwiązania, które mogłyby przynieść ulgę mieszkańcom cierpiącym w cieniu tych gigantycznych wysypisk.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Bruce Lee 24.04.2024 18:16

    Niemałym też producentem metanu są święte krowy-pół żartem /pół serio.A wspomniany w artykule Taj Mahal powstał w wyniku niewolniczej pracy ,i śmierci wielu robotników,podobnie jak stadiony na ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej,w Arabii Saudyjskiej.

  2. Szurnięty Mędrzec 25.04.2024 01:23

    Emisje metanu bla bla literki, dalej nie czytam klimatycznych wypocin

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.