Więcej obciążeń dla producentów tworzyw sztucznych

Opublikowano: 05.05.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1204

Chcąc odstraszyć więcej firm od Kanady, liberałowie ogłosili obowiązkowy Federalny Rejestr Tworzyw Sztucznych, który zmusi firmy do deklarowania wszystkich tworzyw sztucznych stosowanych w produktach i monitorowania wszystkich tworzyw sztucznych przez cały cykl ich życia.

Jeśli myślałeś, że papierowe słomki rozpuszczające się w napoju są denerwujące, sytuacja prawdopodobnie pogorszy się znacznie bardziej, gdy firmy zostały zmuszone do szukania sposobów na całkowite odejście od plastiku.

Zgodnie z komunikatem prasowym rząd utworzy Federalny Rejestr Tworzyw Sztucznych, który będzie wymagał od przedsiębiorstw (w tym producentów żywic, usługodawców i producentów wyrobów z tworzyw sztucznych) sporządzania rocznych raportów na temat wszystkich tworzyw sztucznych, ich rodzajów, importu i miejsca, gdzie trafiają na różnych rynkach. „Sprawdzanie ilości opakowań i innych odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych w obiektach przemysłowych, handlowych i instytucjonalnych (ICI) będzie obowiązkowe” – czytamy w rządowym komunikacie.

Według rządu federalnego mniej niż dziesięć procent tworzyw sztucznych w Kanadzie jest poddawanych recyklingowi, a zdecydowana większość trafia na wysypiska śmieci i zanieczyszcza plaże, rzeki, parki i oceany. „Kanadyjska opinia publiczna wyraziła silną chęć podjęcia zdecydowanych działań zarówno ze strony rządu, jak i producentów tworzyw sztucznych, aby rozwiązać ten problem poprzez zwiększenie zrównoważonego charakteru produkcji i stosowania tworzyw sztucznych” – czytamy dalej.

Federalny Rejestr Tworzyw Sztucznych będzie wymagał od producentów żywic plastikowych, producentów wyrobów z tworzyw sztucznych i powiązanych usługodawców corocznego składania sprawozdań na temat ilości i rodzajów tworzyw sztucznych wprowadzanych przez nich na rynek. Ten system raportowania obejmie przebieg gospodarki tworzywami sztucznymi, od produkcji po wycofanie z eksploatacji. Rejestr ma na celu zapewnienie większej przejrzystości i ułatwienie podejmowania decyzji w oparciu o dowody, pomagając rządom i przemysłowi w ograniczaniu ilości odpadów z tworzyw sztucznych.

Zakres rejestru jest szeroki i obejmuje różne sektory, w tym opakowań, produktów jednorazowego użytku, budownictwo, transport, elektronikę, tekstylia i inne. To kompleksowe podejście stanowi część szerszej strategii Kanady mającej na celu przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której tworzywa sztuczne są stale ponownie wykorzystywane i poddawane recyklingowi, a nie wyrzucane. Problem polega jednak na tym, że większość tej produkcji odbywa się poza Kanadą, a kraje produkujące, jak Chiny przestały odbierać gros recyklingu z krajów zachodnich.

Steven Guilbeault, Minister Środowiska i Zmian Klimatu, podkreślił rolę rejestru w kanadyjskiej strategii środowiskowej, stwierdzając: „Kanadyjczycy oczekują, że rząd Kanady podejmie działania w celu ograniczenia ilości odpadów i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych, a my wywiązujemy się z naszego zobowiązania. Federalny Rejestr Tworzyw Sztucznych to praktyczne narzędzie, które pomoże śledzić tworzywa sztuczne w całej gospodarce, informować o przyszłych działaniach i mierzyć postępy w ograniczaniu ilości odpadów i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Katarzyna TG 05.05.2024 14:58

    Jeśli chcą zmniejszyć ilość odpadów i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych to niech przestaną je stosować i zaczną stosować materiały prawdziwie biodegradowalne. Kiedyś nie było napojów w plastikowych butelkach (PFAS i inne świństwa endokrynnie aktywne) tylko w szklanych a wędliny pakowało się w papier. Komu to przeszkadzało?

  2. Kazma 05.05.2024 16:22

    I porzucono chyba rozwój biopolimerów, np celulozy itd., które to substancje mają gigantyczny potencjał na zastąpienie w 100% opakowania do żywności i napojów, wody wykonane z surowców ropopochodnych. Ale wiadomo przeciez o co chodzi, o zapewnienie kolosalnych zysków dla wydobywców ropy i koncernów ją przetwarzających, a jest to zapewne cała ogromna sieć korporacji i wszystkiego co z nimi powiązane biznesowo, politycznie, oligarchicznie, mafijnie itd.

  3. emigrant001 05.05.2024 19:42

    Czekam na moment, aż to jebnie od nadmiaru codziennych głupot.
    Bo ile można na to patrzeć?
    Może zacznie się od Kanady:( albo Australii.
    Jakiegoś anglijskiego kraju, gdzie ludzie są ciągle zawolni myślowo:)
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.