Rozpoczęły się największe wybory na świecie

Opublikowano: 23.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1308

19 kwietnia rozpoczęła się pierwsza faza wyborów parlamentarnych w Indiach. To największe wybory na świecie. Obywatele Indii są uprawnionieni do wybierania 543 deputowanych do Lok Sabha (Izby Ludowej). Wybory odbywają się w siedmiu turach, w poszczególnych stanach Indii. Wyniki będą znane w czerwcu.

Głównymi siłami politycznymi są Indyjska Partia Ludowa (BJP) premiera Narendry Modiego wraz z formowanym przez nią prawicowym blokiem Narodowy Sojusz Demokratyczny (NDA) oraz koalicja partii opozycyjnych Indyjski Narodowo Demokratyczny Sojusz Inkluzywny (INDIA), którego główną siłą jest centrolewicowy Indyjski Kongres Narodowy (INC). Do koalicji INDIA weszły między innymi Komunistyczna Partia Indii oraz Komunistyczna Partia Indii (Marksistowska).

Kampania toczy się głównie wokół kwestii socjalnych. Rządząca BJP przedstawia się jako siła polityczna, która doprowadziła do rozwoju kraju. Zaproponowała wśród swoich postulatów między innymi dostarczanie taniej energii elektrycznej dla najuboższych, utrzymanie dofinansowania dla niektórych rolników, a także darmową opiekę zdrowotną dla seniorów, jednak tylko do dosyć niewysokiego poziomu kosztów zabiegów. BJP wykorzystuje, zwłaszcza w lokalnych działaniach, również retorykę nacjonalistyczną i religijną, zwracając się do tradycyjnego elektoratu hinduistycznego i kast wyższych.

Opozycja oskarża BJP o podsycanie nienawiści wobec mniejszości etnicznych i religijnych, a zwłaszcza liczącej 200 milionów wspólnoty muzułmańskiej oraz chrześcijanom. Indyjski Kongres Narodowy zapowiedział, że jeśli wygra wybory, przeprowadzi spis sytuacji obywateli z poszczególnych kas, aby zlikwidować dyskryminację osób z kast niższych. Chce podnieść płacę minimalną, a także objąć wszystkich pracowników opieką zdrowotną. Rahul Gandhi lider INC zapowiedział zwiększenie redystrybucji dochodu, aby wyeliminować wielkie nierówności społeczne.

Wszystkie sondaże pokazują, że BJP i jej sojusznicy mogą liczyć na zwycięstwo i wynik około 46% głosów, natomiast blok opozycji na 32-39% głosów. Reszta głosów ma paść na ugrupowania regionalne nienależące do żadnego z bloków. Rozkład poparcia dla głównych sił jest podzielony terytorialnie. BJP dominuje na północy kraju, podczas gdy na południu i wschodzie większym poparciem cieszy się blok opozycyjny.

Źródło: FaktyiAnalizy.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.