Nauczanie zdalne jest sprzeczne z prawem

Opublikowano: 21.12.2021 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1817

Od 20 grudnia 2021 pod pretekstem troski o zdrowie uczniów oraz walki z koronawirusem w Polsce wróciła nielegalna nauka zdalna. Zgodnie z zapowiedziami, uczniowie do szkół mają wrócić od 10 stycznia 2022 roku. Czy tak jednak będzie – czas pokaże.

Przypominamy, że w świetle bankietowego rozporządzenia MEiN ograniczenie pracy stacjonarnej nie obejmuje przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego. Jak widać zarazek jest bardzo inteligentny i atakuje wyłącznie kategorie wiekowe, w jakich nie jest podawany jeszcze cud preparat. Przypominamy, że w zeszłym roku szkolnym nielegalnie wprowadzona nauka zdalna obejmował uczniów od 4 klasy szkoły podstawowej.

Z bankietowego rozporządzeniem MEiN w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. zostało w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych wprowadzone nauczanie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Blankietowe zapisy ograniczające prawo do nauki (art. 70 Konstytucji RP) obejmują także placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego, szkoły artystyczne realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne i placówki artystycznych oraz szkoły artystyczne realizujące także kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej lub liceum ogólnokształcącego.

Szanowny Pan Minister od kształcenia w swoim rozporządzeniu upoważnił dyrektora do zapewnienia opieki świetlicowej dzieciom w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, odpowiadających klasom I–III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie. Oczywiście – rodzic takiego dziecka będzie musiał wnioskować o zorganizowanie takiej opieki.

Co ciekawe, nielegalne rozporządzenie nie ogranicza też funkcjonowania w sposób stacjonarny młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych.

W przypadku szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i zorganizowanych w podmiotach leczniczych i w jednostkach pomocy społecznej o tym, czy będą prowadzone tam zajęcia w formie stacjonarnej, będzie decydował dyrektor, przy zachowaniu całkowitej dobrowolności ze strony rodziców dzieci i młodzieży.

Tak samo jak wcześniej MEiN dopuścił prawo do nauki dla dzieci i uczniów, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania, zobowiązując dyrekcję szkoły do organizacji nauki stacjonarnej lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość na terenie tej szkoły.

Uczniowie korzystający z internatów i burs będą mieli możliwość przebywania w nich, jeśli warunki nie pozwalają im na powrót do domu i korzystania z nauki zdalnej w miejscu zamieszkania.

Ponadto blankietowe rozporządzenie przewiduje możliwość organizacji przez dyrektorów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego i placówek kształcenia ustawicznego zajęć praktycznych stacjonarnie. Praktyki zawodowe będą mogły również być realizowane stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

Ponadto w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego i placówek kształcenia ustawicznego, dla uczniów i słuchaczy, którzy przystępują odpowiednio do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2022 r., dyrektor będzie mógł zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu.

Łaskawie Pan Czarnek pozwolił na organizowanie konsultacji w szkole dla uczniów przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego indywidualnie lub w grupach.

Blankietowe rozporządzenie przewiduje również w klasie programowo najwyższej szkoły artystycznej, w której jest przeprowadzany egzamin dyplomowy lub egzamin końcowy, dyrektor szkoły artystycznej może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne artystyczne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu dyplomowego lub egzaminu końcowego.

Za zgodą dyrektora dopuszczone będzie również organizowanie i uczestnictwo w konkursach, olimpiadach i turniejach oraz organizacja zajęć wspomagających.

Przypominamy każdemu rodzicowi, iż rozporządzenie w zakresie nauczania zdalnego jest niezgodne z prawem, ponieważ zasady zawieszania zajęć w szkołach i prowadzenia ich przez internet powinny znaleźć się w ustawie, a nie w rozporządzeniu ministra edukacji. Ustawa powinna jasno regulować, kiedy można przechodzić na tryb zdalny, a kiedy na hybrydowy.

Zdjęcie: KuzinaNatali (pl.DepositPhotos.com)
Źródło: LegaArtis.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.