Grupa Wyszehradzka otwiera granice, ale nie z Polską

Opublikowano: 06.06.2020 | Kategorie: Turystyka i podróże, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2316

Od piątku obywatele Węgier, Czech, Słowacji i Austrii będą mogli swobodnie przemieszczać się między swoimi krajami, ale nie zdecydowali się otworzyć granic z Polską.

Premier Czech Andrej Babisz poinformował 5 czerwca na „Twitterze”: „Rząd właśnie zdecydował, że dzisiaj o północy otwieramy granice z Austrią, Niemcami i Węgrami, nawet jeśli nie jesteśmy bezpośrednio z nimi sąsiadujący. W drodze do tych krajów i z powrotem nie będziemy wymagać od naszych obywateli żadnych testów ani kwarantanny”.

Polska jest zatem jedynym sąsiadem Czech, z którym ten kraj nie otworzył jeszcze granicy. Jak czytamy w „Polsat News”, od 15 czerwca Czechy zamierzają wprowadzić system „dzielący kraje na bezpieczne, ryzykowne i niebezpieczne, ale docelowo zmierza do zezwolenia na swobodne podróżowanie do większości krajów Unii Europejskiej”.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto ogłosił tymczasem: „Ustaliliśmy, że dzięki skutecznej obronie przed pandemią od godz. 8 dziś rano umożliwiamy nawzajem swoim obywatelom przebywanie na terytorium innego kraju. Wpuszczamy bez ograniczeń na terytorium Węgier obywateli Austrii, Czech i Słowacji i umożliwiamy Węgrom wyjazd bez ograniczeń do tych krajów”.

Zniesiono też wymóg 48-godzinnego wcześniejszego pobytu w wymienionych krajach i negatywny wynik testu na COVID-19. Węgry przyznały, że przygotowują podobne umowy z innymi krajami – wymienia się wśród nich Niemcy i Chorwację. Również popularne destynacje wakacyjne na razie nie otwierają drzwi przed Polską. Naszego kraju nie ma na liście państw, których obywatele mogą od 15 czerwca odwiedzić Grecję bez obowiązkowej kwarantanny (jednak sami Grecy przyznają, że wkrótce może się to zmienić).

Podobnie jest z Czarnogórą: Polska przez chwilę znalazła się na „bezpiecznej” liście – ale potem z niej zniknęła. „Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100.000 mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte” – przekazała redakcji „Rz” ambasada Czarnogóry w Warszawie. Zapewniono jednak. Że lista będzie aktualizowana co tydzień.

Granice Chorwacji natomiast są od 9 maja otwarte częściowo. Wjazd obywateli polskich bez obostrzeń przewiduje się mniej więcej na połowę czerwca. Wtedy również Polska planuje wstępnie otworzyć swoje granice. Jak ustaliła w Brukseli korespondentka RMF FM, najpóźniej 10 czerwca polskie władze muszą podjąć decyzję, czy utrzymują kontrole graniczne, czy je zniosą. Komisja Europejska wyraźnie naciska na przywrócenie normalnego funkcjonowania strefy Schengen.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Dario 06.06.2020 14:04

    Ale ludzi pochrzaniło z tą koronapaniką:) Tylko szkoda, że znów tworzą się dziwne i zbędne podziały.

  2. XXIRapax 06.06.2020 14:19

    Czytając coś, co wyszło ze Sputnika po każdym akapicie i kropce trzeba sobie w wyobraźni dopisywać takie młodzieżowe emotki typu: xD
    Inaczej ciężko się domyśleć o co im chodzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.