Aborcja na telefon i za darmo w Nowej Szkocji

Opublikowano: 27.09.2018 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1828

Już wkrótce Nowa Szkocja w Kanadzie zniesie wymóg przedstawiania skierowania od lekarza przed zapisaniem się na aborcję chirurgiczną, a do tego pigułki poronne będą całkowicie refundowane. W zeszły piątek rząd ogłosił, że kobiety będą mogły zapisywać się na aborcje chirurgiczne bezpośrednio na oddziale QEII Health Sciences Centre w Halifaksie.

Nova Scotia Health Authority w ciągu kilku miesięcy ma też uruchomić specjalną infolinię do umawiania wizyt i zatroszczyć się o to, by poza Halifaksem obowiązywały takie same standardy. Od listopada z kolei kobiety posiadające ważną kartę ubezpieczenia medycznego, będą mogły na receptę dostać w aptekach pigułkę poronną Mifegymiso.

Wcześniej będą musiały uzyskać receptę i zrobić badanie USG (natychmiast, bez konieczności oczekiwania na wolny termin), by wykluczyć powikłania i określić wiek dziecka. Tabletka może być stosowana do 49 dnia ciąży. Kosztuje około 350 dolarów. Rząd spodziewa się, że koszty refundacji wyniosą 200 000 dolarów rocznie. Kobiety, które mają swoje ubezpieczenie zdrowotne, będą zachęcane do tego, by koszt pigułki był pokrywany z tego właśnie ubezpieczenia.

Prowincyjna minister ds. statusu kobiet Kelly Regan powiedziała, że wszystko po to, by kobiety miały kontrolę nad swoim „zdrowiem reprodukcyjnym”. Premier Stephen McNeil dodał, że zmiany mają zapewnić kobietom opcje medyczne, na które zasługują.

Nowa Szkocja jest jedyną prowincją, która wymagał skierowań na aborcję. Krytycy zwracali uwagę na długie czasy oczekiwania na „procedurę”.

Nie wszyscy lekarze rodzinni i farmaceuci z Nowej Szkocji przeszli szkolenie dające uprawnienia do przepisywania i wydawania pigułek aborcyjnych. Prowincja podała, że na dzień 16 września internetowe kursy ukończyło 15 lekarzy i 55 farmaceutów.

Koszty Mifegymiso pokrywają już Ontario, Nowy Brunszwik i Alberta, a Saskatchewan w zależności od spełniania przez kobietę określonych kryteriów.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska-Augustyniak
Zdjęcie: DrKontogianniIVF (CC0)
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.