Właściciel działki postawił na szlaku turystycznym bramę

Opublikowano: 13.01.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Turystyka i podróże, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 268

Turystyczny szlak w Dolinie Kluczwody – na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – został zamknięty. Prywatny właściciel działki postawił na ścieżce bramę zamykaną na klucz.

W rezerwacie Doliny Kluczwody można podziwiać formacje skalne jury: Zamkowe Skały, Kobyłkę, Turnię Potockich czy Leśną Basztę. Ten szlak jest jedną z siedmiu dolin, które wchodzą w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Do Krakowa jest stamtąd jedynie 25 minut jazdy.

Jak informuje serwis Krakow.Wyborcza.pl, przez dolinę przebiegają dwa szlaki piesze i jeden rowerowy. Ostatnio władze okolicznych gmin i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego (ZPKWM) poinformowały mieszkańców, że szlaki czarny i niebieski zostały zawieszone.

Przyczyną jest prywatna zabudowana dolinki. Przed domami zamykającymi dolinkę pojawiły się płoty i zamknięta brama. Ścieżki stały się niedostępne dla pieszych turystów. Oznakowania szlaków, umieszczone od lat na drzewach, zostały zamalowane.

Władze parku krajobrazowego ustawiły też tablice z informacją o tym, że na razie przejść tędy nie można. Trwają prace nad wytyczeniem nowego szlaku, rozważane jest poprowadzenie obejścia obecnym czerwonym szlakiem rowerowym poza Doliną Kluczwody.

ZPKWM zapewnia, że rozmawiał na ten temat w październiku z władzami gmin Zabierzów oraz Wielka Wieś. „Otrzymaliśmy informację, że gminy próbowały rozwiązać problem, negocjując z właścicielem terenu. Wobec braku zgody właściciela wspólnie z PTTK postanowiono opracować koncepcję alternatywnego przebiegu szlaku” – informuje ZPKWM. O tym, jaki przebieg będzie miał nowy szlak, ile będzie kosztowało jego wytyczenie i kto to zrobi na razie niewiele wiadomo. Ma się tym zająć PTTK, ale nie wiadomo, kiedy szlak powstanie i którędy zostanie poprowadzony.

Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Szaman
Użytkownik
Szaman

Tak się właśnie kończy dzika prywatyzacja