Szwedzkie feministki sprzeciwiają się ustawie o zmianie płci

Opublikowano: 06.04.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1126

Kilkadziesiąt znanych osobistości szwedzkiego życia publicznego podpisało list do rządu, w którym sprzeciwiają się ustawie ułatwiającej zmianę płci nieletnim. Wśród sygnatariuszy znalazły się także czołowe feministki, obawiające się pogorszenia sytuacji biologicznych kobiet, a także konsekwencji podobnych zabiegów dla młodych ludzi.

Centroprawicowy premier Ulf Kristersson proponuje ułatwienie rejestracji zmiany płci przez osoby poddające się odpowiedniej operacji, a także chce obniżyć wiek pozwalający na jej przeprowadzenie z 18 do 16 lat.

W liście opublikowanym na łamach lewicowego dziennika „Expressen” krytycy ustawy twierdzą, że nie ma ona „zakotwiczenia demokratycznego”, bo sprzeciwia się jej większość społeczeństwa.

Poza tym będzie ona miała negatywne skutki zwłaszcza dla nieletnich. Prawo w proponowanym kształcie znosi wymóg postawienia diagnozy przez lekarzy, dlatego do operacji zmiany płci u młodych osób może dojść zbyt pochopnie. Autorzy petycji zauważają, że w mediach pojawiają się reportaże o osobach żałujących swojej „tranzycji”.

Feministki od dłuższego czasu ostrzegają także o konsekwencjach dla praw kobiet i równości płci. Dowolne prawne określenie płci będzie bowiem rodzić wątpliwości odnośnie rozróżnienia kobiet i mężczyzn.

Wśród sygnatariuszy listu znalazły się między innymi znane feministki: prof. mikrobiologii Agnes Wold, była socjaldemokratyczna wicepremier Margareta Winberg czy nagrodzona w przeszłości nagrodą im. Włodzimierza Lenina pisarka Kajsa Ekis Ekman.

Na podstawie: Expressen.se
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.