Gaz w siedzibie szwedzkiego wywiadu

Opublikowano: 24.02.2024 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 917

„Trwa dochodzenie” – oznajmił główny lekarz służby zdrowia w regionie Sztokholmu. Dodał, że nie ma żadnych informacji na temat substancji, która spowodowała w piątek 23 lutego ewakuację siedziby szwedzkiego wywiadu Säpo.

Władze szwedzkie ogłosiły, że w piątek ewakuowano siedzibę szwedzkich służb wywiadowczych (Säpo) w Sztokholmie po możliwym wycieku gazu. Dodano, że siedem osób przebywa w szpitalu i na razie nie można ustalić źródła wycieku.

Jak podają media, na miejsce przybyli funkcjonariusze policji wyposażeni w maski przeciwgazowe. Były też karetki pogotowia. Do ewakuacji doszło około godziny 13:00 czasu lokalnego, po otrzymaniu zgłoszenia.

„Otrzymaliśmy zgłoszenia o obecności niebezpiecznej substancji w biurach Säpo” – powiedział Patrik Söderberg, główny lekarz służby zdrowia regionu Sztokholm. „Pięć osób z problemami układu oddechowego zostało zabranych do szpitala, dwie kolejne udały się tam samodzielnie” – dodał.

Rzecznik Säpo Karin Lutz mówi, że podjęto środki ostrożności, ale budynek został „częściowo ewakuowany”. Nie chciała podać żądnych szczegółów. Media przy tej okazji przypominają, że Szwecja od ubiegłego roku zwiększyła poziom alertu bezpieczeństwa, co ma m.in. związek z jej akcesją do NATO.

Policja informowała, że ​​ewakuowano obszar o powierzchni kilkuset metrów wokół budynku służb wywiadowczych, powołując się na „możliwy wyciek gazu”. Teren był już ponownie dostępny późnym popołudniem. Z policyjnego komunikatu prasowego wynika, że ​​niektórzy funkcjonariusze policji, którzy przybyli na ten obszar, „poczuli nieprzyjemny zapach”.

Według dziennika „Aftonbladet” mieszkańcy okolicy zostali poproszeni o zamknięcie okien, a świadkowie zeznali, że poczuli zapach przypominający farbę. Lokalni dziennikarze ustalili jednak, że specjalne czujniki na dachu budynku SAPO miały wykryć fosgen.

Szwedzkie służby wywiadowcze ostrzegały w tym tygodniu przed zagrożeniami ze strony innych państw. Wymieniano tu Rosję, Chiny i Iran. Säpo oszacowało w swoim rocznym raporcie, że działania zagrażające bezpieczeństwu kraju są „prowadzone na szerokim froncie, a działalność obcych mocarstw jest ofensywna”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rozrabiaka 25.02.2024 01:09

    “Dodał, że nie ma żadnych informacji na temat substancji”
    “Władze szwedzkie ogłosiły, że w piątek ewakuowano siedzibę szwedzkich służb wywiadowczych (Säpo)”

    Mój komentarz: to te same niezdary, co lecą na Moskwę? – hehe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.