Szokujące gaże dla gwiazd „Sylwestra Marzeń”

Opublikowano: 27.11.2023 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2734

Koncert sylwestrowy Telewizji Polskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń rozrywkowych w kraju. Co roku TVP zaprasza do Zakopanego znane gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Kosztuje to miliony. Kto to wszystko finansuje? Pośrednio oczywiście my, a bezpośrednio spółki Skarbu Państwa. Głównie Orlen, PKO BP, PZU czy KGHM.

Jak podaje portal wirtualnemedia.pl, powołując się na raport NIK, „Sylwester Marzeń” TVP głównie finansowany przez spółki Skarbu Państwa. W przypadku sylwestra 2021/22 od Orlenu, PKO BP, PZU, Tauronu, Totalizatora Sportowego czy KGHM TVP otrzymała 3,71 mln zł. Od sponsorów prywatnych jedynie 300 tys. zł. W zamian za to państwowe spółki mają prawo do umieszczania swoich logotypów i reklam na scenie, w programie telewizyjnym i na stronach internetowych promujących wydarzenia.

TVP nie ujawnia, ile wydaje na kontraktowanie zagranicznych gwiazd. Wiadomo jednak, że nie są to małe sumy. W 2021 roku TVP zapłaciła z góry za występ amerykańskiej grupy Black Eyed Peas, która zastąpiła pierwotnie zaplanowaną Mel C z Spice Girls. Według NIK, honorarium Black Eyed Peas wyniosło 9,5 mln zł, podczas gdy Mel C miała dostać 1,1 mln zł. NIK zarzuca TVP, że nie próbowała negocjować cen ani odstąpić od umowy z Mel C, co naraziło TVP na stratę i ryzyko prawne.

W tym roku TVP nie ogłosiła jeszcze żadnych gwiazd, które wystąpią na koncercie sylwestrowym. Nie wiadomo, czy TVP będzie chciała ponownie zaskoczyć widzów i zaprosić jakiegoś światowego artystę, czy też postawi na polskich wykonawców.

Faktem jest, że koncert sylwestrowy TVP ma znacznie wyższą oglądalność niż konkurencyjne imprezy Polsatu i TVN. Zeszłoroczna edycja miała średnio 4,43 mln widzów, co stanowiło 32,8 proc. udziału w rynku. TVP twierdzi, że koncert jest ważnym elementem promocji kultury i turystyki polskiej, a także źródłem dochodów z reklam i sprzedaży praw do transmisji zagranicznych.

Jednak koncert generuje też duże koszty, które nie są w pełni pokrywane przez sponsorów i reklamodawców. TVP nie podaje, ile dokładnie wydaje na organizację koncertu. NIK krytykuje TVP za niegospodarność i brak kontroli nad wydatkami, a także za niewystarczające uzasadnienie celowości i efektywności koncertu.

Koncert sylwestrowy TVP odbywa się od kilku lat w Zakopanem, które jest jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich i górskich w Polsce. Miasto Zakopane dopłaca do budżetu koncertu, a w zamian otrzymuje promocję turystyczną i medialną. Standardem było dopłacanie przez Zakopane po 1 mln zł rocznie.

Władze Zakopanego uważają, że koncert jest korzystny dla miasta i przyciąga turystów, którzy chcą spędzić sylwestra w górach. Jednak nie wszyscy mieszkańcy i przedsiębiorcy są zadowoleni z koncertu. Niektórzy narzekają na hałas, korki i utrudnienia w ruchu, a także na brak lokalnych artystów i tradycji na scenie. Z drugiej strony, zadowoleni na pewno są hotelarze. Niektórzy też podkreślają, że koncert jest zbyt polityczny i promuje rządzącą partię.

Na podstawie: WirtualneMedia.pl
Źródło: NCzas.info

Komentarz admina „Wolnych Mediów”

Zastanawiam się, czy faktycznie potrzebne są wielkie gwiazdy muzyki, by zorganizować świetną imprezę? Miałem wątpliwą okazję oglądać owe imprezy Polsatu, TVN i TVP — wszystkie na jedno kopyto. Te same gęby, prawie te same piosenki, tancerki wyglądające jak prostytutki lub tancerki z klubów go-go i piosenkarze ubrani jak mafiozi. Kicz i tandeta. Ciągle te same twarze, co w ubiegłych latach, żadnego zaskoczenia artystycznego, estetyki czy fantazji. Myślę, że za 5% dotychczasowego budżetu można przy odrobinie wyobraźni i umiejętności wyczarować o wiele lepszy koncert, bez tych kosztownych przebrzmiałych „sław estrady” odcinających kupony od starych hitów, i bez idiotycznych konkursów audiotele, na które też idzie sporo pieniędzy.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Stanlley 27.11.2023 16:50

    No właśnie – mi się aż niedobrze robi jak zaczynam myśleć ile kasy wywalają na zagraniczne gwiazdeczki – to całe TVP takim działaniem zabija polską kulturę! Tak byście mieli porównanie – miliony wydane na koncerty a tu mamy artystkę z 3-4 znajomymi co robi ciekawe i na poziomie utwory z aranżacją… robi coś fajnego co kosztuje prawie nic w porównaniu z gniotami z TVP…. Dlaczego nie robią miejsc gdzie właśnie tacy artyści mogli by się pokazać? Niszczą polską kulturę 🙁

    https://www.youtube.com/@nerium.official

  2. Denisrozrabiaka 27.11.2023 18:50

    Skoro tyle płacą, to niech występują na golasa, bo inaczej to żadna atrakcja. Albo np. atrakcja godna 21 wieku mel c – żyga na scenie, a z plejbeku leci muzyka- ale bym się śmiał…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.