Religia na maturze od roku 2021?

Opublikowano: 30.05.2016 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 748

“Już za pięć lat maturzyści będą mogli zdawać egzamin maturalny z religii” – usłyszeli słuchacze Radia Szczecin od biskupa Marka Mendyka z Konferencji Episkopatu Polski.

Pierwsze symptomy pojawiły się w marcu bieżącego roku, kiedy o pomyśle wspomniała ministra edukacji Anna Zalewska. “Matura z religii? Oczywiście, że tak. Mnóstwo osób zdaje na uczelnie teologiczne. Każdy ma prawo wybrać jako nieobowiązkowy przedmiot na maturze, żeby startując na uczelnię pochwalić się nim” – mówiła w TOK FM szefowa resortu.

Okazało się jednak, że ministra wyprzedziła swoim pomysłem nawet najśmielsze oczekiwania polskiego kleru, gdyż wkrótce musiała wycofać się ze swoich słów, po tym jak Episkopat oświadczył, że nie została złożona taka propozycja ze strony Kościoła.

Entuzjastycznie o tym wypowiadała się również przed wyborami obecna rzeczniczka rządu Elżbieta Witek. “Religia powinna być przedmiotem maturalnym. Dla uczniów, którzy zdają na takie kierunki jak teologia, religioznawstwo, byłoby to duże udogodnienie. Skoro można zdawać maturę z tak egzotycznych przedmiotów jak historia tańca czy elementy historii sztuki, to dlaczego nie miałoby być matury z religii?” – pytała.

Teraz temat powraca. Biskup Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu na antenie Radia Szczecin zapowiedział, że “jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii”. Duchowny zaznaczył, że termin wprowadzenia tego przedmiotu na egzaminy dojrzałości za pięć lat jest zależny od tego, czy jeszcze w tym roku zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany. “W związku z tym, że wymagany jest cały cykl edukacyjny, który uczeń musi przejść, więc od 2017 r. to będą cztery lata, bo podejrzewamy, że tyle będzie trwało liceum” – tłumaczył bp Mendyk.

Według informacji podanych przez “Gazetę Wyborczą”, reaktywacja pomysłu jest efektem spotkania pomiędzy Komisją Wspólną Rządu i Episkopatu, do którego doszło pod koniec kwietnia.

Zdecydowanym przeciwnikiem wprowadzenia religii na maturę jest natomiast prof. Jan Hartman, etyk i publicysta, związany ze środowiskami liberalnymi. “Matura z religii jest tak samo kuriozalna jak matura ze światopoglądu ateistycznego. Jeśli chcemy, by młodzież miała bardziej wszechstronny, racjonalny i krytyczny ogląd rzeczywistości, uczmy w szkole na serio filozofii. (…) Religia z całą pewnością nie jest przedmiotem naukowym, a matura jest z całą pewnością egzaminem z wiedzy o charakterze naukowym” – mówił Hartman w wywiadzie dla “Newsweeka”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. sandvinik 30.05.2016 09:25

    matura z religii powinna być obowiązkowa i bardzo trudna. dodatkowo mogłaby być na testach pogimnazjalnych.

  2. Maximov 30.05.2016 10:16

    A po co?

  3. sandvinik 30.05.2016 10:28

    @Maximov
    jest lepszy sposób na odgonienie dzieci od ślepej wiary niż jej przymusowość? nic tak nie wykrwawiło frekwencji niedzielnej niż 25 lat katechezy w szkole.

  4. agama 30.05.2016 17:50

    chyba propagandy religijnej, bo żadnego krytyki religii się na tym przedmiocie nie doszukacie, tylko same chwały na wysokościach.

  5. Light 30.05.2016 22:36

    To będzie nie tyle “matura z religii”, co “matura z historii kościoła” – a przede wszystkim “wybitnych osobowości KK”…

  6. Fenix 31.05.2016 06:39

    Filozofia tak i wiedza o religiach na świecie ,tzw. religioznawstwo.

  7. sandvinik 31.05.2016 08:50

    Ale właśnie o to chodzi żeby młodzież musiała się tego uczyć. Mój siostrzeniec po zbieraniu pieczątek z każdej mszy przed bierzmowaniem ma aktualnie zerowy szacunek do kościoła jako instytucji. ja zostałem nawrócony na wierzący-niepraktykujący przez katechetkę w podstawówce. nic tak nie robi dla wiary jak jej przymusowość i to w wykonaniu bezkrytycznej masy przekonanych o swojej wyższości indoktrynowanych przeciętniaków.
    są dobrzy księża z powołaniem ale na razie naliczyłem ich 4 w całym swoim życiu…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.