Odkryto feromony skłaniające samice do seksu

Opublikowano: 28.06.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Japońscy naukowcy odkryli sekret działania męskich feromonów, obserwując jak zapach samca działa na mózg i ciało samicy oraz zmusza je do podjęcia działań zmierzających do rozmnażania, głosi artykuł opublikowany w piśmie „Neuron”.

„Wiadomo, że niektóre substancje lotne, szczególnie feromony, mogą silnie wpływać na zachowanie zwierząt, nawet w tym wypadku, jeśli zwierzęta stykają się z nimi po raz pierwszy. Założyliśmy, że w mózgu ssaków jest jakiś mechanizm, który łączy ośrodek węchowy odbierający te molekuły z „odpowiednim” ośrodkiem działania” – opowiada Kazushige Touhara z Tokijskiego Uniwersytetu (Japonia).

Na razie nie wiadomo, na ile silnie feromony wpływają na zachowanie ludzi. W ostatnich latach naukowcy znaleźli mniej więcej równą liczbę dowodów na to, że mogą kierować działaniami mężczyzn i kobiet, jak i tego, że to nie jest typowe dla człowieka.

Touhara i jego zespół dokonali wielkiego kroku w kierunku otrzymania odpowiedzi na to pytanie, odkrywając szczególny fragment w mózgu myszy, który odpowiada za instynktowną reakcję na molekuły ESP1, godowe feromony samców.

Badacze stworzyli specjalny wirus, który przenika do komórek nerwowych, gdzie znajduje się receptor rozpoznający molekuły feromonu i umieszcza je przy pomocy świecących się białek. Dzięki temu japońskim biologom udało się prześledzić pracę komórek nerwowych, biorących udział w „sczytywaniu sygnałów chemicznych i przekazywaniu ich do mózgu”.

Obserwacje odkryły kilka interesujących rzeczy. Na przykład, naukowcy odkryli, że komórki nerwowe odpowiadające za przekazywanie tego sygnału, w mózgu samców i samic są połączone z różnymi częściami ciała migdałowatego, będącego ośrodkiem emocji. Zdaniem japońskich biologów, to wyjaśnia, dlaczego samice przy pojawieniu się feromonów samca czują ochotę na seks, a samce stają się agresywnymi.

Obie te reakcje można stłumić, jeśli odłączy się komórki nerwowe odpowiadające za przekazywanie sygnału do ciała migdałowatego. Wówczas samcy przestają agresywnie reagować na zapach „konkurentów”, a samice przestają szykować się do seksu: ich kręgosłup nie prostuje się, jak to zwykle bywa przy pojawieniu się zapachu samca, nie pojawiają się inne hormonalne i fizjologiczne reakcje poprzedzające seks.

Z kolei włączenie komórek nerwowych doprowadziło do przeciwnych rezultatów: agresja samców wzrastała nawet wobec braku feromonów innych myszy, a u samic zaczynała się lub potęgowała cieczka. Poszukiwanie analogicznych obszarów mózgu u człowieka może pomóc w wyjaśnieniu, czy feromony wpływają na nasze zachowanie i zrozumieć związane z nimi zaburzenia płciowe.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.