Niemiecki wydawca złamał zasady UOKiK?

Opublikowano: 25.10.2017 | Kategorie: Gospodarka, Media, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów bada sprawę związaną ze spółką Polska Press, czyli grupą wydawniczą kontrolowaną przez niemiecki koncern Verlagsgruppe Passau. Przedstawiciele urzędu weszli do dwóch siedzib Polska Press w Warszawie i Lublinie, ponieważ główny wydawca prasy regionalnej w naszym kraju miał złamać warunki dotyczące przejęcia Mediów Regionalnych, a więc nie pozbył się lubelskiego „Dziennika Wschodniego” i jest niemal monopolistą na rynku mediów lokalnych.

Kontrolerzy UOKiK mają badać dokumentację w siedzibach Polska Press w Warszawie i Lublinie, ponieważ spółka nie wywiązała się z ograniczeń narzuconych jej przez Urząd. Grupa należąca do niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passa przed czterema laty zakupiła Media Regionalne, zaś warunkiem całej transakcji miało być pozbycie się przez nią lubelskiej gazety „Dziennik Wschodni”. Do Polski Press należał już wówczas inny lokalny dziennik, a więc „Kurier Lubelski”, co dawałoby jej pozycję monopolistyczną na rynku.

Tymczasem zachodzi podejrzenie, że wspomniany warunek nie został spełniony, ponieważ „Dziennik Wschodni” ma być wydawany przez podmiot związany z niemieckim wydawcą. Za każdy dzień zwłoki koncernowi grozi kara w wysokości 10 tysięcy euro, stąd UOKiK niczym prokuratura rozpoczął postępowanie wyjaśniające. Urząd w informacji dla mediów podkreślił, iż przeprowadza blisko 200 podobnych kontroli rocznie, a mają one oczywiście związek z koncentracją danego segmentu gospodarki w jednych rękach.

Polska Press twierdzi, że wykonała ówczesne polecenie urzędu i tym samym pozbyła się „Dziennika Wschodniego”. Kontrolowana przez Niemców grupa wydawnicza w chwili obecnej posiada dwadzieścia dzienników regionalnych i kontroluje 90 proc. rynku prasy lokalnej w Polsce.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ