Upadek darmowej prasy drukowanej w Quebecku

Opublikowano: 18.09.2023 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1040

W tym tygodniu spółka Métro Média ogłosi upadłość definitywnie kończąc działalność — oznajmił w niedzielę szef wydawcy gazety w Quebecu (francuskojęzyczna prowincja w Kanadzie).

W poście na portalu „X”, znanym wcześniej jako „Twitter”, dyrektor generalny Andrew Mulé poinformował, że decyzja została podjęta po tym, jak w zeszłym miesiącu firma nagle zawiesiła działalność ponad 30 publikacji, w tym w „Journal Métro” i 16 tygodników drukowanych.

W oświadczeniu wysłanym do pracowników 11 sierpnia Mulé powiedział, że został poinformowany, że firma nie ma już płynności finansowej, aby kontynuować działalność pomimo, jak to określił, „zdrowego bilansu”. W niedzielę powiedział, że zbliżające się bankructwo stanowi „smutny epilog” jego 28 miesięcy u sterów. Firma zatrudnia obecnie około 70 pracowników, w tym około 30 dziennikarzy, których tymczasowe zwolnienia staną się trwałymi, oprócz wcześniejszych zwolnień przeprowadzonych od zeszłej zimy.

W piątek Metroland Media Group – niepowiązana z Métro Média – również ogłosiła, że ​​będzie ubiegać się o ochronę przed upadłością i przejdzie na model wyłącznie internetowy, ponieważ jeden z największych konglomeratów medialnych w kraju zamyka tytuły informacyjne. Posunięcie to oznacza, że ​​duże połacie Ontario stracą lokalne gazety, a ponad 600 pracowników straci pracę.

W Quebecu zamknięcie metra Métro Média stworzy „pustynię wiadomości”, co oznacza „bardzo, bardzo złe wieści dla lokalnej demokracji” – powiedział w zeszłym miesiącu The Canadian Press Patrick White, który wykłada dziennikarstwo na Université du Québec à Montréal (UQAM), podkreślając w szczególności brak raportów na temat rad gmin. Gminy Montrealu i Quebecu są odpowiedzialne za szeroki zakres usług komunalnych, w tym planowanie urbanistyczne, wywóz śmieci oraz utrzymanie lokalnych dróg i parków. Wiele gazet firmy to mini-instytucje, które od dawna służą jako archiwa. Jedna z nich, „Le Messager de Verdun”, obsługująca obszar południowo-zachodniego Montrealu, obchodziła w tym roku 110. rocznicę istnienia, powiedział profesor dziennikarstwa UQAM Jean-Hugues Roy.

Metro Media powstało w 2018 r., kiedy biznesmen z Montrealu Michael Raffoul nabył 30 publikacji, w tym bezpłatny dziennik „Métro” i 29 cotygodniowych gazet społecznych, od drukarni Transcontinental Inc. Kilka publikacji zostało już zamkniętych.

Firma podała na swojej stronie internetowej, że „Metro” ma 100 000 czytelników tygodniowo, a witrynę odwiedza prawie dwa miliony unikalnych użytkowników miesięcznie. Miesięcznie rozprowadzała łącznie 165 000 egzemplarzy swoich tygodników.

Choć Mulé podkreślał, że „nie należy szukać winowajców”. W swojej sierpniowej notatce skierowanej do pracowników wytykał burmistrz Valérie Plante, że zakazała metody dystrybucji gazet, na której opierała się działalność firmy. Od połowy maja miasto Montreal zakazało rozdawania toreb z drukowanymi ulotkami, z wyjątkiem osób, które wyraziły zgodę na ich otrzymywanie, zastępując poprzedni system, który polegał na rezygnacji. Tygodniki Metro Media były rozprowadzane za pośrednictwem pakietów ulotek zwanych w Quebecu „publisac”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 18.09.2023 20:34

    Tak działa socializm

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.