Największa chlewnia przemysłowa w Polsce obok osiedla

Opublikowano: 27.01.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1405

W Siedleminie (gm. Jarocin) planowana jest budowa prawdopodobnie największej w Polsce przemysłowej chlewni na prawie 46 tysięcy świń. Obiekt miałby powstać nieopodal pierwszego w kraju osiedla wybudowanego w ramach programu Mieszkanie Plus. Mieszkańcy Siedlemina i okolic protestują. Mają pretensje do włodarzy Jarocina, że informacja o kontrowersyjnej inwestycji nie została odpowiednio nagłośniona. Na wtorkowe spotkanie ze społecznością nie stawił się ani inwestor, pan Wojciech Wójcik, ani Burmistrz Adam Pawlicki.

Bartosz Zając, Koalicja Społeczna Stop Fermom Przemysłowym, Stowarzyszenie Otwarte Klatki: „Szokujące jest to, że spotkanie z mieszkańcami ma miejsce dopiero dzisiaj, podczas gdy Burmistrz Jarocina wiedział o inwestycji już od 2020. W tym czasie mieszkańcy mogli powołać do życia stowarzyszenie, które po roku mogło włączyć się w postępowanie na prawach strony. Mogły również ruszyć prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Tymczasem działania gminy w ciągu ubiegłego roku były sprzeczne z interesem mieszkańców”.

Przeciwko inwestycjom pana Wójcika protestowali już mieszkańcy gminy Koźmin Wielkopolski. W reportażu zrealizowanym przez Koalicję Społeczną Stop Fermom Przemysłowym sołtys Pogorzałek Wielkich, lokalny rolnik, mówi wprost o uciążliwościach istniejących ferm pana Wójcika i o negatywnym wpływie jaki na lokalne, zrównoważone rolnictwo miałoby pojawienie się kolejnych przemysłowych chlewni.

Przypominamy, że w Góreczkach w gminie Koźmin Wielkopolski pan Wojciech Wójcik prowadzi największą w Polsce i prawdopodobnie największą na świecie fermę norek. To nie jedyna jego ferma na tym terenie. Oprócz kolejnych przemysłowych ferm futrzarskich inwestor planował ulokowanie na terenie gminy 4 kolejnych chlewni. Nic nie wskazuje więc, by po wydaniu zgody na budowę potężnej chlewni inwestor miał się zatrzymać. Przeciwnie, na działce pana Wójcika w Siedleminie, obejmującej prawie 200 hektarów, z dużym prawdopodobieństwem powstałyby kolejne uciążliwe społecznie i środowiskowo obiekty hodowlane.

„Należy natychmiast uruchomić procedurę związaną z wywołaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Jeśli plan miejscowy nie będzie przewidywał tu chlewni, to pana Wójcika wraz jego pomysłem wyślemy na księżyc, razem ze wszystkimi urzędnikami, którzy śpią, a nie robią tego, co do nich należy. Przykro mi, że Urząd Miasta nie stoi na straży interesu mieszkańców, tylko reprezentuje nie wiem kogo… Na pewno nie tych ludzi” – uważa radny Jerzy Walczak.

Radny Jerzy Walczak zaproponował zmianę porządku obrad i przyjęcie przez zebranych mieszkańców Siedlemina uchwały wzywającej Burmistrza do natychmiastowego przystąpienia do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Po przygotowaniu i odczytaniu treści uchwały, wszyscy obecni za zebraniu mieszkańcy Siedlemina głosowali za takim rozwiązaniem.

Autorstwo: Bartosz Zając
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.