Nadchodzi sztuczna superinteligencja – AGI

Opublikowano: 25.11.2023 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2589

Być może jesteśmy świadkami najważniejszego wynalazku w historii ludzkości. Z przecieków wynika, że firma OpenAI, znana głównie jako twórca ChatGPT, stworzyła AGI, czyli tzw. sztuczną superinteligencję. Mowa o możliwościach porównywalnych i wyższych od potencjału intelektualnego człowieka.

Tydzień temu OpenAI nagle zwolniła Sama Altmana, prezesa firmy i głównego pomysłodawcę niesamowitego sukcesu komercyjnego ChatGPT. Świat technologii i finansów był w szoku, bo pozbycie się menedżera zapewniającego znakomite osiągnięcia technologiczne wyglądało na biznesowe samobójstwo.

Rada nadzorcza OpenAI szybko zatrudniła nowego prezesa, Emmetta Sheara, byłego szefa serwisu streamingowego Twitch. Altmana natomiast przechwycił Microsoft, jeden z głównych inwestorów OpenAI. Na tę zmianę zareagowali pracownicy. Aż 90 proc. z 770 pracujących w firmie zagroziło, że odejdzie z Altmanem do Microsoftu. To oznaczałoby w najlepszym wypadku sparaliżowanie firmy, ogromne straty finansowe OpenAI, a może nawet upadek firmy.

W związku z zagrożeniem istotnych interesów OpenAI ci członkowie rady nadzorczej, którzy doprowadzili do zwolnienia Altmana, musieli ustąpić. Po kilku dniach Altman wrócił na stanowisko. W komunikatach rada nadzorcza spółki wspominała, że Altman zdradził jej zaufanie. Z tajemniczych komunikatów wynikało, że rada nie była na bieżąco informowana o tym, co się dzieje w firmie i nie chciała dalej współpracować z menedżerem. To jednak mogło oznaczać wszystko i nic.

Według Reutersa powodem personalnego zamieszania był zdumiewający postęp technologiczny, którego dokonała ekipa Altmana w ostatnich tygodniach.

Dwóch pracowników OpenAI powiedziało dziennikarzom agencji, że krótko przed zwolnieniem Altmana napisali list do rady nadzorczej. Informowali w nim, że firma osiągnęła przełomowe osiągnięcie. Nowy system nazwany Q* (czytaj: Q Star) uzyskał parametry AGI (Artifical General Inteligence), czyli sztucznej superinteligencji.

Innymi słowy, możliwości AGI są porównywalne lub większe od potencjału intelektualnego człowieka. To ogromny krok naprzód w badaniach nad sztuczną inteligencją. Do niedawna ChatGPT potrafił rozwiązywać zagadki logiczne na poziomie kilkuletniego dziecka.

Dotychczas mówiło się, że osiągnięcie przez sztuczną inteligencję zdolności intelektualnych dorosłego człowieka, a nawet nadanie maszynie świadomości, miało zająć lata, może nawet dekady. Jeśli doniesienia Reutersa się potwierdzą, OpenAI dysponuje taką technologią już teraz. Byłoby to największe technologiczne osiągnięcie ludzkości.

Zdaniem niektórych pracowników OpenAI możliwości nowego urządzenia są tak duże, że mogą stanowić zagrożenie dla ludzkości.

Autorstwo: KM
Na podstawie: „Newsweek”
Źródło: NCczas.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. walter667 26.11.2023 03:19

    To co mamy teraz to nie jest inteligencja, jedynie pasuje słowo “sztuczna”. Człowiek żyje emocjami, miłością, pasją, lubi być uparty, dążyć do celu na swój sposób, a taka “inteligencja” czym żyje ? Do czego ona może dążyć ? Człowiek z natury lubi się zmęczyć i potem odespać, wstać wypoczętym i pełnym zapału. Może to co robi często ma znikomy sens, ale takie jest właśnie zaprogramowane życie w nas. To nas kręci, to nas pobudza. A sztuczna inteligencja ? Nie dość że można ją zaprogramować w dowolny sposób podsuwając “artykuły pisane przez naukowców czy innych profesorów” w które ślepo wierzy, nie myśli, to jeszcze nie wiadomo jakie ma podejście do życia. Ja wiem jakie – nie będzie się tym przejmować, bo życie ludzkie jest jej niepotrzebne. W takim razie ja dziękuję za taką AI, bo tak samo mogę powiedzieć – nie jest mi potrzebna, bo chce mnie zniszczyć. Już niech ta AI chociaż zajmie się wynajdywaniem leków na raki albo szuka wolnej energi, bo chyba może i tego chce, prawda ? Oh wait…chyba nie.

  2. Rozbi 26.11.2023 04:40

    @walter667 ciekawy jestem Twojej logiki gdzie od “życie ludzkie jest jej niepotrzebne” przeszedłęś – do “nie jest mi potrzebna, bo chce mnie zniszczyć”?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.