Masz „pozytywny wynik na COVID-19”? Nie możesz głosować!

Opublikowano: 22.09.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1453

„Pozytywny wynik testu na obecność COVID-19” uniemożliwi oddanie głosu w wyborach w Czechach. Zdaniem ministra zdrowia Vlastimila Válka jest to po prostu takie samo podejście, które stosuje się do wszystkich chorób zakaźnych. Jednak jego wyjaśnienia spotkały się z ostrą krytyką, ponieważ stanowi to ograniczenie demokracji.

Tysiące Czechów pozostanie bez możliwości skorzystania z „prawa do głosowania”. Osoby poddane kwarantannie mogły głosować w wyborach do czeskiego senatu i wyborach samorządowych w 2020 roku. W roku ubiegłym około 1200 wyborców poddanych kwarantannie głosowało z domu korzystając z przenośnej urny. Dołączyli oni do 1600 wyborców, którzy głosowali ze swoich samochodów.

Wśród krytyków znalazł się wówczas minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan, który wezwał do zapewnienia „konstytucyjnego prawa do głosowania dla wszystkich” ludzi. Teraz ma nieco inny pogląd na sytuację. „Myślę, że nie będzie to miało żadnego wpływu. Jeśli spojrzymy na frekwencję wyborczą, to w średniej wielkości miastach do wyborów samorządowych wynosi ona zazwyczaj około 40%”.

Choć decyzja rządu wywołała krytykę, eksperci są zgodni, że formalnie jest to decyzja słuszna w świetle prawa stanowionego. Prawnik konstytucyjny Jan Wintr powiedział: „Nie uważam, że jest to niekonstytucyjne, ale oczywiście byłoby lepiej, gdyby jak najwięcej osób mogło głosować”.

Dodał jednak, że w przypadku wyborów samorządowych trudniej jest zorganizować rozwiązanie niż np. w przypadku wyborów parlamentarnych. Danuše Nerudová, kandydatka w styczniowych wyborach prezydenckich, powiedziała, że każdy wyborca ma prawo do głosowania i to państwo powinno mu to umożliwić. „COVID-19 jest tu wystarczająco długo, by państwo nie było zaskoczone i by zapewnić możliwość głosowania. Wybory samorządowe decydują o jakości codziennego życia w naszym kraju i niedopuszczalne jest, aby minister w ten sposób umniejszał ich znaczenie”.

Minister zdrowia Vlastimil Válek zaapelował, by osoby, które wykazują jakiekolwiek oznaki „możliwego zakażenia COVID-19”, w ogóle nie głosowały. Czeski portal Echo24.cz pisze: „Jeśli chodzi o osoby przebywające w izolacji, to obecnie jest około 10 000 osób powyżej 18 roku życia z COVID-19”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Echo24.cz [1] [2] [3]
Źródło: MediaNarodowe.com

19

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. woma123 23.09.2022 01:23

    HI

    A je kiedyś myślałem że to jeden z najnormalniejszych krajów. Chciałem tam nawet wyemigrować w ucieczce przed narastającą paranoją naszego kraju. Jakże się myliłem !

    DuDuS

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.