Lustra – rewolucja w technologii fotowoltaicznej

Opublikowano: 14.02.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2586

Pozyskiwanie energii za pomocą zwierciadła – polski startup technologiczny rusza z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego.

Gdzie ta rewolucja? „Przede wszystkim w podejściu do światła. W modułach H4E Reverse prąd jest generowany ze skupionego światła odbitego. Tylko tyle i aż tyle. Dzięki tej technologii udało się uzyskać kilka parametrów, które zachęcają do zrewidowania własnych poglądów na temat fotowoltaiki. Z jednej strony olbrzymia wydajność, a z drugiej niskie koszty produkcji – zapewnienie takich proporcji jest możliwe dzięki pozostawieniu tylko 15% powierzchni jako moduły solarne, a pozostałą powierzchnię zastąpiono zwierciadłem” – mówi Maciej Kwiatkowski z Hub4Energy.

Polski startup technologiczny Hub4Energy rusza właśnie z produkcją nowego rodzaju paneli fotowoltaicznych światła odbitego. Niska cena modułów jest możliwa dzięki temu, że do produkcji prądu wykorzystywane jest światło odbite, a nie bezpośrednio padające na moduły. Do uzyskania mocy 320W wykorzystuje się moduły o mocy jedynie 60W. Pozostała konstrukcja to lustro, które jest kilkanaście razy tańsze niż moduł fotowoltaiczny wykorzystywany przy produkcji paneli klasycznych. Panel fotowoltaiczny powinien być finalnie o 80% tańszy niż jego klasyczny odpowiednik o tej samej mocy.

Nie wymyślono tu niczego nowego. Moduły światła odbitego są już wykorzystywane na świecie, ale do podgrzewania wody. Celem firmy było znalezienie modelu produkcji, który z jednej strony będzie tańszy niż klasyczne, a przy okazji bardziej EKO. Po dwóch latach prac udało się opracować optymalną konstrukcję. Głównym wyzwaniem, z którym się mierzono, było nadmierne nagrzewanie modułów spowodowane przetwarzaniem prawie siedem razy więcej światła niż moduły klasyczne. Zastosowanie odpowiedniego systemu odprowadzania ciepła oraz specjalna powłoka sprawia, że moduły nie grzeją się, co wydłuża ich żywotność.

Dzisiaj mało mówi się o utylizacji paneli po zakończeniu ich eksploatacji. Firma Hub4Energy myśli o tym już na etapie produkcji. Jej panel składa się jedynie w 15% z modułów fotowoltaicznych, które są scalone w sposób ułatwiający ich „rozebranie” na czynniki pierwsze. Cała reszta w panelu to szkło i aluminium, czyli wszystko, co ulega recyklingowi.

Pomimo świetnych uzysków, jakie osiągają panele firmy Hub4Energy, nie chce ona na tym poprzestać. Aktualnie skupia się na poszukiwaniu i testowaniu powłok dla powierzchni odbijającej światło, które będą odbijały jedynie spektrum światła wytwarzającego energię elektryczną. Takie selektywne podejście pozwoli uzyskać lepsze parametry termiczne (mniejsze grzanie) modułów fotowoltaicznych, które z tego odbitego światła wytwarzają prąd.

Na podstawie: Hub4energy.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Tylko Spokój 14.02.2022 13:44

    Znając życie to zaraz zagranica kupi prawa i zablokuje produkcję.

  2. hashi 14.02.2022 18:15

    Sprawdziłem projekt, nic nowego od 30 lat robi się takie zwierciadła paraboliczne.
    Dokonana została tylko mała modyfikacja, zamiast rurki z glikolem odbiornikiem ciepła jest 15 cm pasek ogniw fotovoltaicznych. Problemem jest tu grzanie modułu nie wiem jak sobie poradzą, na tym radiatorze spokojnie można jajka smażyć. A jak wiemy większa temp. tym większy opór elektryczny. No ale cena niewielka za 100 zł mamy moduł 30W co niby ma dawać 270W.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.