Fotowoltaika przyczyną kolejnego pożaru domu?!

Opublikowano: 21.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2296

Instalacja fotowoltaiczna przyczyną kolejnego pożaru domu? Wiele na to wskazuje. Do dramatu doszło w Strzebowiskach na Podkarpaciu.

Jak relacjonują strażacy, „po przybyciu na miejsce zdarzenia zastaliśmy w pełni rozwinięty pożar domu drewnianego”. „Ogniem objęty był cały parter i poddasze. Ogień wydostawał się również z obydwu ścian szczytowych” – czytamy w relacji OSP Cisna.

Akcja gaśnicza, w której uczestniczyło sześć okolicznych zastępów, przebiegała w trudnych warunkach. Nie udało się uratować płonącego domu. Tym razem żywioł ognia okazał się silniejszy. Czteroosobowa rodzina straciła cały swój dobytek. Jedna osoba została ranna – ojciec, który wynosił z płonącego domu małe dzieci. Doznał oparzeń twarzy i ręki. „Ten pożar to było coś niewyobrażalnego. Słup ognia widoczny był na drugim końcu wsi. Żar lał się tego dnia z nieba. Strażacy robili co w ich mocy, ale i tak niczego nie udało się uratować” – relacjonuje w rozmowie z money.pl jedna z sąsiadek poszkodowanej rodziny.

Według nieoficjalnych ustaleń przyczyną tragedii mogła być instalacja fotowoltaiczna. Na finalne ustalenia trzeba jeszcze poczekać, ale niemal pewne jest, że doszło do zwarcia instalacji elektrycznej, najpewniej właśnie fotowoltaiki. Eksperci od tego – podobno ekologicznego – wynalazku przyznają, że podczas upałów szyby produkujące prąd są znacznie bardziej awaryjne. „Wysokie temperatury powietrza są prawdziwym testem dla instalacji fotowoltaicznych. Szczególnie tych, które były kładzione samodzielnie. A takich przypadków jest wiele” – mówi rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Gorlicach, mł. bryg. Dariusz Surmacz.

Temperatury szyb fotowoltaicznych osiągają w kulminacyjnym punkcie gorącego dnia nawet 80 stopni. W nocy spada ona do 20 stopni. „Różnice w temperaturach powodują, że tworzywo w złączkach często się odkształca powodując przerwanie obwodu i wystąpienie groźnego tzw. łuku elektrycznego, a w konsekwencji pożaru” – tłumaczy rzecznik. Dodaje, że w upalne dni fotowoltaika powinna sama się wyłączać, by nie dochodziło do jej przegrzania. „Osoby, które korzystają z prawidłowo podłączonej fotowoltaiki, produkują teraz mniej prądu, niż w chłodniejszym kwietniu” – podaje przykład Surmacz.

Autorstwo: KM
Na podstawie: Money.pl
Źródło: NCzas.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. elroman 21.08.2023 13:16

  To wina słońca, za mocno grzeje., Gdyby pożar wybuchł zima to też pewnie by zwalili na lato, bo za gorące było. Zresztą zawsze będzie wina ocieplającego się klimatu, a nie winy po stronie producenta tych podzespołów.

 2. kufel10 21.08.2023 21:04

  Jak się bierze wuja zdziha do elektryki to tak jest. Naroiło się firemek od PV, bo przebicie na ekipie sięgało 2k PLN za 1kVp i wiele hałupek jeszcze spłonie.

 3. Szurnięty Mędrzec 22.08.2023 23:38
 4. kufel10 23.08.2023 03:46

  @Szurnięty Mędrzec – no przecież piszę, marne wykonanie, słabe iskrzące połączenia, cienkie kable. Inwerter czy kwarcowa płytka ci sie nie zapali przecież. Jakiś kudłaty debil z jutuba nic odkrywczego tu nie wniesie. Cała budowlanka ma ten sam problem – zdzihy i janusze, oraz szwagry i teście. A inwestor mądrzejszy od architekta, bo na “internecie wyczytał”. Wiem bo od wielu lat się z nimi zderzam, po pewnym czasie przytakujesz lub ignorujesz, szkoda czasu.

 5. Stary Kulas 23.08.2023 11:31

  1. Money.pl to manipulacje jak na TVN
  2. Pożary z powodu fotowoltaiki są faktycznie bardzo częste… W POLSCE. Poza Polską są rzadkością. Pewnie nie ma to nic wspólnego ze słynnym polskim “kombinowaniem” jak by tu omijając przepisy więcej zarobić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.