Bakterie kwasu mlekowego łagodzą skutki zawału serca u szczurów

Opublikowano: 27.12.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1510

Rosyjscy naukowcy odkryli, że „pożyteczne” bakterie kwasu mlekowego znacznie łagodzą skutki zawału serca u szczurów. Efekt tłumaczy się pozytywnymi zmianami w składzie krwi i funkcji barierowej jelita. Zdrowie każdego z nas w dużej mierze zależy od drobnoustrojów, które zasiedlają nasz organizm, głównie jelita. Społeczność mikroorganizmów przewodu pokarmowego (głównie bakterii) zapewnia przetwarzanie pokarmu, syntezę witamin i oczywiście obronę immunologiczną organizmu.

Znaczenie mikrobiomu i perspektywy wpływania na niego w celach leczniczych są jasne, ale nie są jeszcze dobrze poznane. Ogromny wkład w tę kwestię wnieśli rosyjscy naukowcy, którzy właśnie odkryli, że bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium animalis subsp. lactis) są w stanie nawet złagodzić skutki zawału serca.

Obiektem badań były szczury laboratoryjne z zaburzeniami mikrobiomu. U niektórych gryzoni były one spowodowane kuracją antybiotykową, u innych wiązały się z otyłością. Zwierzęta z trzeciej grupy otrzymywały substancje chemiczne wywołujące zapalenie jelit. W trzecim przypadku układ pokarmowy jest słabo odizolowany od otaczającej jamy ciała, przez co drobnoustroje i uwalniane przez nie związki toksyczne (np. fragmenty zewnętrznej powłoki ochronnej) mogą wydostawać się na zewnątrz.

Powoduje to problemy trawienne i immunologiczne u szczurów i może prowadzić do ciężkiego ogólnoustrojowego stanu zapalnego. Wśród możliwych powikłań jest nawet zawał serca, czyli zniszczenie części mięśnia sercowego (jego martwica), spowodowane poważnymi zaburzeniami krążenia.

Jednak w tym przypadku zawał serca u gryzoni został wywołany sztucznie. W tym celu część serca poddano niedokrwieniu (upośledzonemu ukrwieniu), a następnie przywróceniu przepływu krwi (reperfuzji). Jako grupę kontrolną wykorzystano szczury, które nie były poddawane eksperymentom, miały prawidłowy mikrobiom i nie otrzymywały probiotyków.

Okazało się, że po 15 dniach przyjmowania preparatów bakteryjnych wielkość uszkodzonej części serca szczurów z zawałem doświadczalnym zmniejszyła się średnio o dziesięć procent w porównaniu z kontrolą. Tak korzystny wpływ probiotyków na serce (pozornie niezwiązany z trawieniem) autorzy tłumaczą zmianami w składzie krwi. Okazało się, że zawiera ona mniej cytokin, tj. czynników, które stymulują odpowiedź zapalną i mogą prowadzić do śmierci komórek mięśniowych (miocytów) serca.

„Przystosowane ewolucyjnie mikroorganizmy probiotyczne mają żywotny interes w utrzymaniu wzajemnie korzystnych relacji z gospodarzem. Prawdopodobnie poprzez precyzyjną regulację pro- i przeciwzapalnych molekuł sygnałowych, które są niezrównoważone w ogólnoustrojowym zapaleniu, bakterie probiotyczne chronią komórki mięśnia sercowego zarówno przed uszkodzeniami toksycznymi, jak i skutkami głodu tlenu. Uzyskane wyniki pozwalają rozpocząć dobór probiotyków dla pacjentów kardiologicznych, a także żywności funkcjonalnej o właściwościach terapeutycznych i profilaktycznych” – wyjaśnił jeden z autorów nowego artykułu Michaił Galagudza, dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej im. W.A. Ałmazow.

Niewykluczone, że pewnego dnia na podstawie tych wyników pacjentom kardiologicznym zostanie zalecone opieranie się na produktach kwasu mlekowego i preparatach żywych bakterii.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.